Posilování důvěry
Kroměřížská deklarace: cíl je prohloubit spolupráci tří zemí
04.10.2018 12:37
Takzvaná Kroměřížská deklarace má za cíl prohloubit spolupráci parlamentů České republiky, Slovenska a Rakouska. V Kroměříži ji ve čtvrtek podepsali předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, předseda Národní rady Slovenské republiky Andrej Danko a prezident Národní rady Rakouské republiky Wolfgang Sobotka. Zavázali se v ní ke snaze o posilování důvěry občanů v demokratické procesy a evropskou integraci a odstranění nedorozumění, která v Evropě v poslední době vznikají. Země jsou si blízké historicky, názorově i svou pozicí v Evropě, řekl ve čtvrtek po podpisu deklarace Vondráček (ANO).
Představitelé se dále shodli na výměnných pobytech pracovníků parlamentů. Sobotka uvedl, že se připravují půlroční stáže českých a slovenských pracovníků v rakouské Národní radě. Záměr se však podle něj ještě dopracovává, reálné výměnné pobyty by měly začít v příštím roce.
Účastníci dvoudenní schůzky zahájili i přípravu etického kodexu parlamentů. "Je důležité se o tom bavit z hlediska klientelismu, korupce, ale třeba i oblečení při zasedáních," uvedl Danko. Za významný považuje také rozvoj přeshraniční spolupráce a cestovního ruchu.
Podle Sobotky je také nezbytné pomoci balkánským zemím, které se ucházejí o vstup do Evropské unie. Rakousko už kvůli tomu navázalo užší spolupráci se Srbskem, Černou Horou a Albánií. Další tématem, na kterém se účastníci shodli, patří například boj proti nelegální migraci.
Setkání navazuje na třístrannou spolupráci české, rakouské a slovenské vlády ve slavkovském formátu, jehož první zasedání se uskutečnilo 29. ledna 2015 ve Slavkově u Brna. K zintenzivnění spolupráce všech tří zemí je podle Vondráčka ideální příležitost. Rakousko totiž v současné době předsedá Radě EU a Slovensko Visegrádské skupině.
Setkání politiků navíc připomnělo 170. výročí zasedání rakouského říšského sněmu v Kroměříži, který se pokusil vytvořit první ústavu, jež by byla základem nového státoprávního uspořádání habsburské monarchie, zrovnoprávnění národů a moderní dělby moci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.