Poslanci KSČM předložili svým sněmovním kolegům další návrh zákona o referendu. Občané by podle něj měli možnost rozhodovat o zásadních věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu i o jiných důležitých otázkách veřejného zájmu. Nebylo by však možné jeho prostřednictvím rozhodovat například o daních nebo o odvolávání lidí z jejich funkcí s výjimkou prezidenta republiky.
Svůj návrh zákona o referendu předložilo nedávno také hnutí Úsvit. Třetím návrhem zákona o referendu, který leží ve Sněmovně, je také komunistická předloha, která má za cíl vyhlásit referendum o zrušení církevních restitucí.
Nynější návrh poslanců KSČM uvádí, že předmětem referenda nemohou být ústavně zaručená základní práva a svobody, daně, odvody nebo jiné platební povinnosti k veřejným rozpočtům a státní rozpočet. V referendu by se nesmělo rozhodovat ani o výkonu soudní moci, ustavování jednotlivých osob do funkcí a jejich odvolávání z funkcí vyjma prezidenta republiky a také o změnách podstatných náležitostí demokratického právního státu.
Referendum by vyhlašoval prezident. Návrh by mu muselo předložit 101 poslanců nebo 41 senátorů, případně by se pod petici za referendum muselo podepsat alespoň 100 tisíc lidí. Prezident by se také mohl obrátit na Ústavní soud se žádostí, aby posoudil přípustnost vypsání referenda.
Prezident by musel vyhlašovat referendum k přijetí ústavy nebo její změně, k přijetí ústavního zákona a nebo k přijetí mezinárodní smlouvy, kterou by se převáděly některé pravomoci státu na mezinárodní organizace a instituci. Vyhlašovat by také musel referenda ke vstupu do eurozóny a k vystoupení z EU.
Návrh KSČM ale nepočítá s tím, že by pro platnost referenda byla nutná stanovená účast voličů. Komunisté poukazují na to, že takováto podmínka není zakotvena ani ve většině demokratických zemí Evropy.
KSČM předložila návrh zákona o referendu
Domácí
11. 2. 2014 14:35Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Autor: ČTK Foto: David Kundrát, Martin Hykl