Langer dostal prověrku. NBÚ <span>nevěděl o Krakatici</span>

Domácí
3. 10. 2008 07:28
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec.
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec.

Ivan Langer by býval měl problémy s prohlídkou.Národní bezpečnostní úřad neměl před sedmi roky při prověřování nynějšího místopředsedy ODS a ministra vnitra Ivana Langera všechny klíčové podklady pro rozhodování o tom, zda Langer dostane bezpečnostní prověrku.

Bývalý ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec řekl, že policie úřadu některé informace zamlčela. Připustil, že kdyby některá fakta znal, Langer mohl mít se získáním prověrky potíže. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.

"Když jsme tehdy oslovili policii, jestli se Ivan Langer objevuje v jejich spisech, odpověděli, že ne. Stejně tak tajné služby. Prověrku jsme mu proto udělili," řekl Kadlec. Policie podle Kadlece úřadu například zamlčela informace z policejního spisu Krakatice, který mapoval aktivity později zastřeleného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníků v letech 1999 až 2002. Pracovníci NBÚ nevěděli, že Langerovo jméno se objevuje v souvislosti s aktivitami Mrázka, který byl označován za jednoho ze šéfů českého podsvětí.

Mladá fronta Dnes v uplynulých týdnech zveřejnila přepisy policejních odposlechů a další informace, z nichž vyplynulo, že Mrázek, jeho spolupracovník Igor Šafranko a realitní magnát Luděk Sekyra hovořili před osmi roky o využití Langera při snaze Sekyry ovládnout stavební firmu IPS. Langer tehdy neloboval jen za Sekyru, ale i za svého přítele Ivana Kyselého, který mu tehdy půjčil dva miliony korun na rekonstrukci domu v Olomouci. Podle Mladé fronty Dnes Langer i Kyselý okolnosti úvěru tají.

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec.Langer a Kyselý tvrdí, že netušili o tom, že "za nitky" v tomto obchodě tahal právě Mrázek. Langer se také opakovaně hájil tím, že jako jeden z mála českých politiků má hned dvě bezpečnostní prověrky.

Prověrku na stupeň "přísně tajné" znovu dostal Langer loni. Národní bezpečnostní úřad ale ve čtvrtek neuvedl, zda jeho pracovníci loni - na rozdíl od roku 2001 - už měli spis Krakatice k dispozici. Národní bezpečnostní úřad věděl o půjčce od Kyselého, ale zřejmě už neměl informace o tom, že Langer ve stejnou dobu pomáhal Kyselému - a nepřímo i Mrázkovi - získat IPS.

Foto: ČTK, Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ