Válečnou sekeru se špičkám ODS stále nedaří zakopat. Pražský primátor Pavel Bém se stále nesmířil se jmenováním Martina Červíčka do čela policie v metropoli. Chování ministerstva vnitra označil za "zločin a diverzní akci". Ministr Ivan Langer následně spolustraníka Béma přirovnal ke komunistickému funkcionáři.
Jak moc vás překvapil nový útok primátora Prahy a prvního místopředsedy ODS Pavla Béma na nově jmenovaného šéfa pražské policie Martina Červíčka?
O jmenování krajského ředitele nerozhoduje ani ministr, ani hejtman, ani primátor, ale výhradně policejní prezident. Je to jeden ze základních principů právního demokratického státu. Nevěřím tomu, že něco takového mohl Pavel Bém říct. Spíš než slova primátora Pavla Béma z roku 2008 mi to zní jako slova předsedy městského výboru KSČ Miroslava Štěpána z roku 1988.
Proč leží Pavlu Bémovi v žaludku právě Martin Červíček?
Nerozumím té kritice, protože si v ní pan primátor protiřečí. Neboť na jedné straně kritizoval rozhodnutí policejního prezidenta a odchod bývalého pražského ředitele plukovníka Želáska a současně jedním dechem kritizuje práci policie na území hlavního města. Buď platí, že předchozí práce policie nebyla tak dobrá, proto mělo dojít k výměně, a nebo práce byla dobrá a k výměně dojít nemělo.
ČTĚTE TAKÉ: Langer: Bém mluví jako šéf KSČ Štěpán
Premiér Topolánek si pochvaloval, že Pavel Bém přestal občanským demokratům ve vládě okopávat kotníky. Výrok na adresu ministerstva vnitra však svědčí o opaku. Buduje si Bém pozici před prosincovým kongresem?
Doufám, že nikoli. To bychom se vrátili skutečně dvacet let zpátky, kdyby si funkcionáři jedné strany brali jako rukojmí státní instituce a své osobní spory či nevraživost promítali do fungování státu nebo dokonce policie.
V Olomouckém kraji ODS prohrála s opozičními sociálními demokraty výrazným rozdílem. Vy jste s Olomouckem úzce spjatý. Nepřemýšlel jste o tom, že to byly volby také trochu o vaší osobě?
Před odpovědností jsem nikdy neutíkal, neutíkám a nebudu utíkat. Toto byly krajské volby, kde jsem nekandidoval. Výsledek mě strašně mrzí, ale svoji odpovědnost jsem připravený nést, až přijde můj čas. I proto jsem se jasně vyjádřil ke svému dalšímu působení v politice pod heslem: buď vítězství ODS v parlamentních volbách, nebo moje politická smrt.
Na všech úrovních?
Ve veřejné funkci.
Blíží se kongres a s tím i spekulace o jménech budoucích vůdců ODS. Vnímáte již nějakého vážného konkurenta Mirka Topolánka?
Nikdy se apriori nerozhoduji o jménech. Může to být hezká schránka, ale také znamenající prázdný obsah. Nejprve pro své rozhodování potřebuji vidět obsah a potom se teprve rozhodnout.
Není v současnosti právě Mirek Topolánek onou schránkou s prázdným obsahem?
Spíš to vidím tak, že ta forma je poškozena. Obsah pro mne zůstává stále stejný. Právě pod Mirkem Topolánkem se ODS více otevřela. Předtím strana působila jako uzavřená sekta, on z ní udělal stranu s velkým koaličním potenciálem. Což říkám jako člověk podepsaný pod opoziční smlouvou, za níž jsem nesl část odpovědnosti.
A nevyčerpal tak premiér veškerý um, ze kterého mohla ODS s ním v čele těžit?
Ukažte mi člověka, který by deset minut po výsledku posledních parlamentních voleb věřil, že vítězný Mirek Topolánek bude schopný sestavit trojkoaliční vládu, která, byť na základě kompromisů, dokáže po deseti letech dělat zásadní reformy v České republice. Nenašel se nikdo. Mirek Topolánek má stále mou důvěru.
Takže ho na kongresu podpoříte?
Volba nemůže být jenom o minulých úspěších. Je to volba, která s sebou nese šance a potenciál na vítězství v příštích volbách. Ten výchovný pohlavek, jenž ODS dostala, přišel včas. A řekl bych, že je teď neprávem vztahován pouze na Mirka Topolánka.
Po prohraných volbách vás „zpohlavkoval“ i prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus. Vaši reformu policie označil za nereformu.
Myslím, že k tomu jsem se vyjádřil jasně. Také se nepouštím do ekonomických polemik a totéž bych čekal i na druhé straně.
Foto: ČTK, Robert Zlatohlávek