Válka v ČSSD
Lhář Hašek mluví o čarodějnických procesech
30.10.2013 12:24 Aktualizováno 30.10. 14:46
Sociální demokraté Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola potvrdili, že se zúčastnili povolební schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Dosud to přitom popírali, na rozdíl od pátého účastníka Milana Chovance, který přiznal, že se setkání zúčastnil. Hašek v doplňujícím omluvném vyjádření uvedl, že jeho cílem "rozhodně nebylo klamat veřejnost".
"Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit. Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků (myšleno místopředseda ČSSD Milan Chovanec - pozn. red. - více čtěte zde) tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme. Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy takzvaného puče v ČSSD," napsal Hašek v prohlášení.
Je to zásadní obrat v Haškově argumentaci. Takhle 1. místopředseda ČSSD mluvil o schůzce v úterý v České televizi:
Anketa:
Ovládne ČSSD Michal Hašek, nebo se předseda Bohuslav Sobotka udrží?
-
Zvítězí Hašek. 16 %
-
Sobotka se udrží. 32 %
-
Zase se dohodnou. 17 %
-
Dopadne to ještě jinak. 20 %
-
Nemám jasný názor. 15 %
O puči se v souvislosti se sobotní schůzkou začalo hovořit v neděli poté, co předsednictvo ČSSD vyzvalo šéfa strany Bohuslava Sobotku, aby přijal odpovědnost za volební výsledek a odešel z funkce; ten to však odmítl a jednání svých spolustraníků označil za nedemokratické a pokus o puč.
"Současně jsme připraveni učinit vše pro to, aby byla ČSSD úspěšná v nadcházejících povolebních vyjednáváních a sestavila stabilní a silnou vládu. Naším cílem je, aby vyjednávání o vládě a následnou případnou dohodu jednotně podpořilo všech 50 poslanců poslaneckého klubu," ukončila prohlášení čtveřice sociálních demokratů, která se stavěla za Sobotkův odchod.
Hašek: Rezignovat nehodlám
Statutární místopředseda ČSSD Hašek, který se v posledních dnech jasně stavěl proti Sobotkovi a za jeho odchod, pak v doplňujícím prohlášení uvedl, že podobně neveřejné schůzky jsou standardně součástí vrcholové politiky. "Mým cílem rozhodně nebylo klamat veřejnost, a jestli vznikl takovýto dojem, tak se omlouvám," napsal Hašek. A později napsal: "Výzvu k rezignaci odmítám, po úterním zklidnění situace v ČSSD po jednání poslaneckého klubu, ke kterému jsme se snažili s Jeronýmem Tejcem maximálně přispět, ve středu prochází bohužel další vlna ataku. ČSSD nyní potřebuje konsenzus pro jednání o vládě s účastí ČSSD. Atmosféra čarodějnických procesů či 50. let rozpoutávána nyní v ČSSD ničemu takovému bohužel neprospěje," uvedl Hašek.
Sobotka: Omluva je minimum
Sobotka v reakci na Haškův obrat řekl, že s ním ve vedení strany zůstat nemůže. V rozhovoru pro aktuálně.cz prohlásil: "Desátého listopadu (termín zasedání Ústředního výboru ČSSD - pozn. red.) se musí rozhodnout, kdo ve vedení zůstane. Jestli Bohuslav Sobotka, nebo Michal Hašek. Musíme ukončit schizofrenii, která se v sociální demokracii táhla už dlouhou dobu. Není možné, aby sociální demokracie měla dvě hlavy. Možná jsem udělal chybu, že jsem se ji nepokusil ukončit ještě před volbami," řekl Sobotka. Zapírání okolo povolební schůzky s prezidentem Zemanem je podle něj "další vážná chyba, které se dopustili statutární místopředseda strany Michal Hašek a nově zvolený šéf jejího poslaneckého klubu Jeroným Tejc".
Sobotka očekává, že Hašek i další "spiklenci" věc na čtvrtečním jednání grémia strany vysvětlí. "Já myslím, že omluva je naprosté minimum. Mě mrzí, že účastníci schůzky nám neříkali pravdu, protože my jsme se ptali na to, jestli schůzka byla, či nebyla na onom osudovém jednání předsednictva sociální demokracie," připomněl Sobotka nedělní schůzi širšího vedení strany, které jej kvůli volebnímu výsledku vyzvalo k rezignaci. "To, že se schůzka odehrála za mými zády, bez mého vědomí, to, že následně byla popírána, zapírána na jednáních předsednictva strany i na jednání poslaneckého klubu, staví kolegy do velmi špatného světla."
Šéf ČSSD věří, že právě ÚVV přispěje ke stabilizaci strany. Teprve až sociální demokracie dořeší problémy spojené s pokusem o puč, bude prý schopna se naplno zapojit do povolebních vyjednávání s ostatními stranami.
Mynář: Zeman nikoho nepozval
Celá situace znepokojila i kancelář Hradu, sídla českého prezidenta. Na otázku, proč Zeman pozval do Lán Haška a ne Sobotku, kancléř Vratislav Mynář on-line deníku TÝDEN.CZ reagoval dost podrážděně. "Kdo vám řekl, že ho pozval pan prezident? Poslouchala jste špatně, tam nic takového nezaznělo. Já nevím, proč by pan prezident měl někoho zvát. To je otázka toho, že když se kdokoliv nahlásí panu prezidentovi, tak pan prezident kohokoliv přijme. Teď neříkám, že se hlásil pan Hašek nebo pan Sobotka. Ale není pravda, že by pan prezident kohokoliv zval do Lán," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Znamená to, že se Hašek a spol. pozvali na schůzku sami? "Já nevím, co to znamená, já vám říkám, že není pravda, že pan prezident někoho zval do Lán," řekl Mynář a položil telefon.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.