Změna počtu
LIDEM by mohla mít poslanecký klub. Opozice nesouhlasí
21.11.2012 12:31
Vládní strana LIDEM si asi bude moci založit ve sněmovně klub. Ústavně právní výbor doporučil koaliční většinou navzdory odporu opozice poslancům, aby v jednacím řádu snížili nutný počet členů pro klub z nynějších deseti na šest. Opozice by navíc ztratila právo zablokovat závěrečné schvalování zákonů v jiných dnech, než jsou zákonem stanovené středy a pátky.
Poslanců LIDEM je osm, klub si tedy nyní založit nemůžou. O tom, že koalice straně vznik frakce umožní, hovořila její předsedkyně a vicepremiérka Karolína Peake při schvalování církevních restitucí ve sněmovně.
Opozice s úpravou nesouhlasila. "Z předlohy se stane nosič potlačení práv opozice a naplnění dohody o politické korupci," prohlásil šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Předseda výboru Marek Benda (ODS) zdůvodňoval ztrátu práva opozice blokovat třetí čtení zákonů mimo vymezené dny tím, že nyní může paralyzovat chod sněmovny.
Snížení počtu poslanců z deseti na šest potřebných pro založení klubu by platilo na dobu během volebního období. Na začátku volebního období klub mohou utvořit nejméně tři poslanci.
Ustanovení výbor vložil do senátní novely jednacího řádu sněmovny, která má zpřísnit pravidla pro schvalování zákonů. Výbor nepodpořil Bendův návrh, aby byly všechny body původní novely zcela vypuštěny. Nepodpořili to poslanci TOP 09 a Starostů - za novelou jednacího řádu totiž stojí jejich bývalá senátorka Soňa Paukrtová.
Předlohy mají zakázat schvalování takzvaných přílepků či "divokých jezdců", tedy úpravy věcně nesouvisející s projednávaným předpisem. Tuto praxi odmítl už Ústavní soud. Poslanci nebo senátoři by nově museli zdůvodnit nezbytnost navrhovaných úprav, důsledky pro projednávaný zákon i předpokládaný hospodářský a finanční dopad.
Novely mají také umožnit přerušení procesu závěrečného schvalování zákona na návrh jeho předkladatele. Má se tím vytvořit nejméně 24hodinový prostor k posouzení dopadů poslaneckých či senátorských úprav normy. Pochyby vzbuzuje ustanovení, podle něhož by měli předseda či předsedkyně sněmovny spolu s organizačním výborem rozhodovat o tom, zda navrhovaný zákon splňuje předepsané náležitosti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.