Lisabon: Klaus <span>vládě garance nedá,</span> řekl Jakl

Domácí
13. 10. 2009 11:54
Václav Klaus mezi svými příznivci.
Václav Klaus mezi svými příznivci.

Podle deníku řekl Klaus, že lisabonskou smlouvu nepodepíše.

Prezident Václav Klaus zatím nebude podle svého tajemníka Ladislava Jakla vládě garantovat, že podepíše lisabonskou smlouvu. Podle britského listu The Times český prezident o víkendu řekl, že nemá v úmyslu podepsat lisabonskou smlouvu o reformě Evropské unie. Deník se odvolává na údajný výrok Václava Klause při jeho "nedělní procházce". 

Předseda českého Senátu Přemysl Sobotka, který byl v neděli s Klausem na dostizích v Pardubicích, ovšem popisuje událost jinak. I samotné The Times připouštějí, jak píše Právo, že informace o Klausově výroku pochází z druhé ruky.

Když Klause v neděli kolemjdoucí vyzývali, aby smlouvu nepodepisoval, odpověděl: "Nebojte se, nepodepíšu", napsaly bez dalších podrobností The Times. List materiál přinesl pod titulkem "Nepodepíšu lisabonskou smlouvu, říká český prezident".

Serveru iDnes ale mluvčí Radim Ochvat řekl, že záležitost nechce komentovat. Šéf Senátu Sobotka, který byl v neděli s Klausem na Velké pardubické, na dotaz popřel, že by prezident řekl, že svůj podpis pod lisabonskou smlouvu nepřipojí. "Nepodepisujte, pane prezidente," citoval Sobotka jednoho z diváků. Klaus prý odvětil: "To řekněte panu předsedovi Senátu." Sobotka je zastáncem dokončení ratifikace lisabonské smlouvy.

Výroku se měl prezident dopustit na Velké pardubické.Jakl: Prezident nemůže vládě nic garantovat

"Výměna slibu za garance, to není dobrý obchod," řekl v úterý Rádiu Česko tajemník prezidenta Klause a ředitel politického odboru Ladislav Jakl. Prezident podle něj zatím od vlády nedostal záruky, že se vývoj při schvalování lisabonské smlouvy bude vyvíjet tak, jak požaduje. Proto ani on nemůže vládě nic garantovat.

"Pan prezident se rozhodně nespokojí s nějakou vágní deklarací. Deklarace politických orgánů nebude českému občanu, kterému jde o střechu nad hlavou, někde u soudu nic platná," řekl v rozhovoru pro Rádio Česko.

K TÉMATU: Kaczyński podepsal Lisabon, čeká se na Klause
                   Evropská diplomacie řeší, jak se zbavit Klause

Fischer jedná o Lisabonu v Bruselu.Vláda v pondělí oznámila, že bude s partnery v Evropské unii jednat o Klausově požadavku na dodatečné garance pro ČR vzhledem k lisabonské smlouvě. Zároveň ale chce, aby Klaus jednoznačně slíbil, že pokud bude jeho podmínka splněna a Ústavní soud smlouvu posvětí, dokument bezodkladně podepíše. 

Prezident Klaus koncem minulého týdne oznámil, že pro ČR žádá trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, obdobně jako ji má Polsko či Británie. Obává se totiž případných majetkových nároků sudetských Němců. Jeho krok překvapil české i evropské politiky.

ČTĚTE TAKÉ: Rakušané odmítají Klausovy požadavky k Lisabonu
                        Češi si kazí pověst v EU na roky dopředu, zní Bruselem

Soud rozhodne o Lisabonu koncem října 

Ústavní soud.Česko je poslední zemí, která neratifikovala dokument upravující fungování Evropské unie po jejím rozšíření. Lisabonskou smlouvu sice schválily obě komory parlamentu, k završení ratifikace je ovšem zapotřebí podpis prezidenta. Ten s ním nyní musí počkat na verdikt Ústavního soudu. Soudci budou o smlouvě jednat 27. října. Termín se již podle něj nezmění ani po případném doplnění senátorského návrhu.

Klaus navíc minulý týden prohlásil, že v rámci smlouvy žádá pro Česko výjimku z Listiny základních práv, neboť se jinak obává vznášení majetkových nároků sudetských Němců vysídlených z Československa po druhé světové válce.

Kubera: Do konce roku to nebude

Klaus Lisabon do konce roku nepodepíše ani podle dalšího odpůrce smlouvy, Jaroslava Kubery z ODS. "O tom jsem skoro přesvědčen, že nebude," odpověděl Kubera na otázku. Senátor v pořadu ČT Události, komentáře řekl, že český prezident tak učiní až příští rok.

Podle Kubery nepodepíše Klaus Lisabon do konce roku.The Times píšou, že po pondělní krizové schůzce vlády se premiér Jan Fischer vyhnul přímé konfrontaci s Klausem a přistoupil na jeho požadavek znovuotevřít za pět minut dvanáct jednání s EU o smlouvě. Fischer se odpoledne v Bruselu setká s šéfem Evropské komise Josém Barrosem.

Různé komentáře průtahů kolem české ratifikace připomínají slib šéfa britských konzervativců Davida Camerona, že v případě vítězství v britských volbách vypíše o lisabonské smlouvě referendum. Britské volby budou s největší pravděpodobností v květnu a všechny průzkumy ukazují na vítězství konzervativců i na to, že v případném referendu by byla smlouva odmítnuta.

Foto: ČTK, Karel Šanda, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ