I přes podmínku prezidenta Václava Klause, který pro podpis lisabonské smlouvy požaduje pro Česko výjimku z listiny základních práv EU, je možné dokončit ratifikaci dokumentu do konce roku. Prohlásil to dnes premiér Jan Fischer.
Ohradil se také proti prezidentově obavě, že dokument může vést k prolomení Benešových dekretů, podle vládních analýz to prý není reálné."Čeká nás obtížné jednání a ujasnění si věcí nejen zde v České republice, ale i samozřejmě velmi složité vyjednávání s představiteli zbývajících 26 zemí, s Evropskou komisí a samozřejmě se švédským předsednictvím," prohlásil premiér.
Česká vláda podle něj nicméně udělá všechno pro to, aby ratifikace smlouvy do konce roku dospěla k závěru. Kabinet začne Klausovu podmínku projednávat už na svém pondělním zasedání. Nutnost diskuse s partnery v EU o Klausově požadavku zdůraznil i mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka. Podle něj je však zatím předčasné odhadovat šance na to, zda by na Klausův návrh přistoupily ostatní členské země.
ČTĚTE TAKÉ: Buzek k Lisabonu: Klaus si to napřed musí vyřešit doma
Fischer o důvěru žádat nemusí, shodly se strany
Kaczyński podepíše Lisabon v sobotu, oznámil poradce
"Návrh pana prezidenta na možnost trvalé výjimky z listiny práv v lisabonské smlouvě je nutné analyzovat z mezinárodněprávního hlediska," uvedl Řepka. Potřebu politické, věcné i právní analýzy problému vyzdvihl i premiér. Fischer rovněž konstatoval, že o Klausově podmínce předem nevěděl.
"Já osobně jsem o ní byl zpraven prezidentem republiky poměrně těsně před jeho (čtvrtečním) rozhovorem se švédským premiérem a šéfem švédského předsednictví Fredrikem Reinfeldtem, bez jakýchkoli detailů," uvedl. Zdůraznil, že o prezidentově požadavku nevěděl ve středu, kdy prostřednictvím videokonference hovořil o ratifikaci smlouvy v Česku s Reinfeldtem a s předsedou Evropské komise José Barrosem.
Foto: Lucie Pařízková, ČTk