Krátce poté, co senátoři ratifikovali lisabonskou smlouvu, jí dočasnou stopku vystavil prezident Václav Klaus. Podle očekávání vydrží s konečným verdiktem až do rozhodnutí Ústavního soudu, kam skupina senátorů v nejbližších dnech adresuje stížnost právě proti lisabonské smlouvě. Zákonodárci ji podají po prázdninách.
"Je to smutný doklad dalšího selhání významné části našich politických elit,“ komentoval senátorské ano pro Lisabon prezident Václav Klaus v narychlo svolaném setkání s tiskem na Hradě.
VYJÁDŘENÍ VÁCLAVA KLAUSE K LISABONSKÉ SMLOUVĚ ČTĚTE ZDE
V krátkém projevu, po němž nebylo novinářům dovoleno klást žádné otázky, se hlava státu opřela především do ODS, která podle něj mění názory kvůli krátkodobým cílům. "Pro mě je lisabonská smlouva pro tuto chvíli mrtvá,“ zdůraznil Klaus.
Znovu k Ústavnímu soudu
Klausovi hraje do not postoj skupiny senátorů ODS, kteří opětovně požádají Ústavní soud o názor, zda je smlouva v souladu s tuzemským právem. "Ústavní stížnost podáme po prázdninách," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ senátor Jaroslav Kubera (ODS).
Senátoři ji mimo jiné postaví na tom, že není k dispozici přesné znění smlouvy a také na tom, že ji při posuzování první loňské stížnosti, soudci nezkoumali jako celek.
Podle prvních odhadů by ji mohlo podepsat asi 17 zákonodárců ODS. "Chceme počkat, jak dopadne irské referendum," netají se taktikou odpůrci Lisabonu. Právě proto Klause termín konečného rozhodnutí netlačí.
Bursík: Švejnar by podepsal
Za nehoráznost označil taktiku vyčkávání do irského referenda předseda Strany zelených Martin Bursík. "To je vážná situace. Kdyby byl na Hradě Jan Švejnar, bylo by podepsáno," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
"Teď by se měla ozvat občanská společnost a vyzvat prezidenta. Protože další otálení poškozuje Českou republiku," míní Bursík. "Jeden člověk na Hradě a sedmnáct radikálních senátorů vnucuje většině společnosti svoji vůli. To by měla ODS vyřešit sama u sebe," dodal.
Lidovecký poslanec Jan Kasal prozměnu upozorňuje, že prezidentovi nenáleží rozhodování o ústavním právu. "Kdybychom tyto komplikaci při přijímání předvídali, klidně by teď mohl být v ústavě článek, že když smlouvu schválí ústavní většina v obou komorách, tak ji prezident ne, že může, ale musí podepsat,“ tvrdí Kasal, který pro současnou Ústavu v prosinci roku 1992 hlasoval.
K TÉMATU: Lisabon? Nemáme správné znění, řeknou senátoři ODS
Argumenty politiků podporujících lisabonskou smlouvu označil Klaus za zbabělé. Podle něj souhlas s lisabonskou smlouvou znamená jediné: "Politici se postavili zády k dlouhodobým zájmům České republiky a nadřadili jim krátkodobé zájmy současných politických reprezentací i svoje vlastní.“
Připomněl také, že ztráta suverenity, spojená podle jeho názoru s ratifikací smlouvy, je smutným stigmatem dvacátého výročí sametové revoluce.
ČTĚTE TAKÉ: Senát schválil Lisabon, Evropa na to hleděla
Páralová plní slib. Opouští ODS kvůli Lisabonu
Ještě před senátory ratifikovali lisabonskou smlouvu v únoru poslanci. Pro její přijetí se tehdy vyslovilo 125 ze 197 přítomných poslanců. K přijetí smlouvy v dolní komoře pomohla zhruba polovina poslanců ODS.
Foto: Jan Zatorsky, ČTK