Senát schválil <span>Lisabon,</span> Evropa na to hleděla

Domácí
6. 5. 2009 16:05
Lisabonskou smlouvu senátoři schválili.
Lisabonskou smlouvu senátoři schválili.

Pro přijetí smlouvy hlasovalo 54 ze 79 přítomných senátorů.Senát schválil lisabonskou smlouvu. Po roce diskusí získal dokument i většinu hlasů horní komory, která se doposud striktně stavěla proti ratifikaci nové evropské ústavy. Souhlas v době českého předsednictví v unii získala smlouva i díky hlasům senátorů ODS.

Občanští demokraté přitom celý loňský rok deklarovali, že Lisabon nepodpoří. Nyní ale senátory k podpoře vyzval nejen končící premiér Mirek Topolánek, ale pro se vyslovil i předseda Senátu i šéf senátorů ODS.

Pro přijetí smlouvy hlasovalo 54 ze 79 přítomných senátorů. Dvacet zákonodárců se postavilo proti, a pět se při hlasování zdrželo. Pro smlouvu bylo nakonec dvanáct politiků ODS, další čtyři se zdrželi hlasování a dva vůbec nehlasovali.

Poslanci se smlouvou souhlasili už v únoru.

ČTĚTE TAKÉ: Páralová plní slib. Opouští ODS kvůli Lisabonu
                         Barroso: Věřím, že Klaus podepíše Lisabon co nejdříve

"Je to významný den pro Českou republiku a zároveň i jistá satisfakce pro mě i pro vládu. Senát opět nezklamal," řekl Alexandr Vondra.

Předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS) ale dodal, že pokud se stane, že "byrokratický Brusel bude chtít zavést něco, co se nám nebude líbit, pak vydá úsilí na to, aby mezi ostatními parlamenty členských zemí sehnal dostatek žlutých a oranžových karet a zabránil prosazení."

Premiér Mirek Topolánek nechtěl na výsledek hlasování příliš reagovat. "To rozhodnutí akceptuji. Chtěl jsem, aby ten problém byl za námi, aby dále nebrzdil řešení potíží, které má tato země, protože jsem to pokládal za uměle vytvořený problém," řekl pouze.

Na tahu Klaus

Alexandr Vondra si oddychl.Nyní je na tahu prezident Václav Klaus. Ten může smlouvu podepsat a tím celá ratifikace končí, ale také svůj podpis připojit nemusí a nebo s ním může otálet.

K tomu, aby "nepodepsal", Klause zkusí přemluvit odpůrci smlouvy mezi senátory ODS. Ti podají novou ústavní stížnost. "Požádáme prezidenta, aby počkal na rozhodnutí Ústavního soudu, než smlouvu podepíše," řekl Jiří Oberfalzer (ODS).

Takovou reakci ale politici tušili. "Očekávám další obstrukce. Ať budou vedené kýmkoliv, budou pod taktovkou Václava Klause. Myslím, že těžce může dlouhodobě vzdorovat rozhodnutí obou komor," řekl k tomu Mirek Topolánek.

Spokojený je i Jiří Paroubek. Že smlouva prošla, považuje i za svůj úspěch. "ČSSD vítá schválení Lisabonské smlouvy v Senátu. Zákonodárci se tak přiklonili k názoru sociální demokracie a i přes odpor větší části ODS a větší části KSČM ukázali nakonec proevropský postoj, který ČSSD trvale prosazuje," oznámil.

"My už nebudeme mít příležitost vyzvat prezidenta, aby podepsal smlouvu. Naše vláda končí," řekl Vondra. "Věřím, že všude platí, že období růstu střídá období sklizně a dnes je období sklizně v senátu. Myslím, že přijde i období sklizně v případě pana prezidenta," dodal. Podle předsedy lidovců a senátora Jiřího Čunka by Klaus neměl s podpisem otálet. "Ústavní většina ve sněmovně a v senátu jasně říká, kde je vůle lidí. Mělo by ho to motivovat k podpisu," řekl Čunek.

Zelení vybízí: Vlajkonoši na Hrad!

Snad Klaus podepíše Lisabon co nejdříve, doufá Barroso.Prezidenta ale vyzvou k akci zelení. Ti sepsali petici, která Klause vybízí,aby neodkladně Lisabonskou smlouvu ratifikoval. "Myslíme si, že by pan prezident neměl proces zastavit," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí zelených Jiří Kubalík.

Podpisy už na ni dodalo několik osobností. Například Jaroslav Hutka, Jan Hřebejk, Jiří Dědeček, Arnošt Lustig, Jiří Pehe, Jiří Bartoška nebo Vladimír Mišík.

Petici chtějí šířit po internetu a také v Praze postaví stánky, kde ji budou moci lidé podepsat. "Pan prezdient sice neuznává občanskou společnost, ale toto je cesta, jak mu dokázat opak," míní ministr školství Ondřej Liška, který poznamenal, že lidé by mohli přijít ve státní svátek "i na nějaké hradní nádvoří a s vlajkou."

ČTĚTE TAKÉ: ODS tají hlasy. Lisabon však v Senátu bez potíží projde
                       
Vondra: Kéž by senátoři nechali motyky doma

Lisabon k soudu

Lisabonská smlouva má zelenou i od senátorů.Lisabon ale opět zamíří k soudu. Senátoři ODS oznámili, že podají novou stížnost. Soud by se měl zabývat nejen některými pasážemi smlouvy, ale měl by ji posoudit jako celek.

"To je nesmysl, ústavní soud už se jednou vyjádřil. Je to skoro na hranici pochopitelnosti," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ šéf lidovců Jiří Čunek. "To klidně mohou podat, ale z ústavního soudu už jsme několikrát stanovisko slyšeli. A určitě už dříve brali v úvahu celý text smlouvy," řekl senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).

Foto: Jan Schejbal, ČTK, Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ