Kompromis
Ministerstvo nezveřejnilo instrukce k ochraně práv na internetu
11.03.2019 18:10
Ministerstvo kultury odmítlo žádost Pirátů, aby zveřejnilo instrukce k českému postoji vůči směrnici EU o ochraně autorských práv na internetu. Mluvčí ministerstva Martha Häckl uvedla, že instrukce se jako interní dokumenty nezveřejňují. Uvedla pouze, že podle českého stanoviska je dohodnutý text směrnice vyváženým kompromisem. Podle Pirátů směrnice výrazně poškodí svobodu internetu.
"Instrukce pro jednání jednotlivých pracovních orgánů Rady EU jsou interními dokumenty státní správy a standardně se nezveřejňují. Schvalování návrhů instrukcí se řídí stanovenou procedurou a všechny instrukce připravované ministerstvem kultury danou procedurou schvalovány byly a jsou," uvedla mluvčí.
Piráti o zveřejnění instrukce požádali otevřeným dopisem koncem února, podle mluvčí dorazil na ministerstvo minulý týden. Piráti svou žádost zdůvodnili tím, že ministerstvo nechalo směrnici schválit, ačkoli k ní mělo výhrady, stejně jako evropské výbory českého Parlamentu. "Text směrnice nereaguje na žádnou z těchto výtek," uvedli v dopise předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda sněmovního evropského výboru Mikuláš Peksa.
"Podle stanoviska ČR, schváleného předepsaným postupem, je dohodnutý text směrnice vyváženým kompromisem, který přispěje k vyšší harmonizaci autorskoprávní úpravy v EU při současném zohlednění vývoje nových technologií a obchodních modelů a stejně tak i oprávněných zájmů nositelů práv k autorskoprávně chráněnému obsahu," uvedla mluvčí. Podle ní byly o zohledňování české pozice informovány oba parlamentní výbory.
Bezplatné citace
Nová pravidla, na nichž se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, by měla posílit postavení tvůrců vůči internetovým společnostem typu Google či Facebook. Ty budou potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv.
Piráti již dříve kritizovali zamýšlenou povinnost získávat licence i k odkazům delším, než jsou jednotlivá slova nebo nejkratší popisy. Unie vydavatelů k tomu uvedla, že se to nebude týkat nekomerčního užití. Občané si tak podle ní nadále budou moci mezi sebou obsah tisku a citace z něj volně sdílet. Digitální platformy však nebudou moci nadále zcela bezplatně používat úryvky z obsahu produkovaného vydavateli.
Terčem kritiky se stala také povinnost internetových platforem typu kanálu YouTube řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Unijní státy včetně Česka žádaly v této věci výjimky pro malé firmy, pro které by postihy mohly být likvidační. Povinnost se tak podle kompromisní verze nemá týkat společností mladších tří let s ročním obratem méně než deset milionů eur (258 milionů Kč) a méně než pěti miliony uživatelů měsíčně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.