Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) míní, že je třeba dělat vše proti rozpadu Ukrajiny, i proto by podle něj "řešení, která přijímáme," neměla být namířena proti Rusku. Řekl to v České televizi. Na dotaz, kdo je dnes na Ukrajině partnerem české vlády, uvedl, že jediný, kdo má nyní na Ukrajině legitimitu, je parlament.
"Nevěřím na rozpad Ukrajiny, jsem přesvědčen, že všechno, co děláme, musíme dělat tak, aby k tomu nedošlo," uvedl. Přimluvil se za vznik vlády, která pojme co nejvíc sil zastoupených v ukrajinském parlamentu, který je podle něj legitimně zvolený.
Mocenská struktura ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, pevně v posledních letech odolávající kritice Západu i tlaku opozice, se dnes po třech měsících mocenského zápasu zhroutila. Parlament převzal exekutivní pravomoc, dosud vězněná expremiérka Julija Tymošenková byla propuštěna. Stále naléhavěji však zaznívá obava, že cenou za vítězství prozápadních sil může být rozpad země. Prezident se uchýlil do Charkova a pravomoc nových vládců Kyjeva neuznává. Opozice ho zbavila úřadu a na květen vypsala prezidentské volby. Podle optimistů hrozí Ukrajině dvojvládí, podle pesimistů rozpad.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si v telefonickém rozhovoru s kolegy z Německa, Polska a Francie stěžoval na neplnění pátečních dohod uzavřených v Kyjevě a žádal od svých ministerských partnerů bezodkladnou nápravu. Podle šéfa ruské demokracie vedou povstání v Kyjevě "ozbrojení extremisté", kteří se dopouštějí pogromů a ohrožují svrchovanost Ukrajiny. Evropské vyjednávače kritizoval také Vladimir Lukin, který se rovněž účastnil rozhovorů v Kyjevě. Podle Zaorálka je klíčové, že bylo zastaveno krveprolití. Rozumí prý tomu, že v úplně přesném znění nebylo možné dohodu naplnit, "duch té dohody" ale podle něj platí.
Ministr Zaorálek: Je třeba dělat vše proti rozpadu Ukrajiny
Domácí
22. 2. 2014 20:15Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.