Müllerová na doporučení vlády začne jednat o zrušení sKarty

Domácí
2. 5. 2013 11:15
Premiér Petr Nečas s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou.
Premiér Petr Nečas s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou.

Vláda ve čtvrtek znovu odmítla návrh ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) na úpravu systému sKaret. Kabinet ministryni doporučil intenzivně jednat s Českou spořitelnou (ČS) a zahájit legislativní kroky k ukončení projektu. Uvedl to premiér Petr Nečas (ODS). Müllerová oznámila, že doporučení bude respektovat a nyní očekává sérii jednání na ministerstvu, ale také s Českou spořitelnou. Kdy návrh na zrušení karty vládě přinese, odhadovat nechtěla.

"Chci, aby člověk byl na prvním místě. Aby sKarta nebyla jakýmkoliv předmětem politických dohadů," řekla novinářům. Prioritou je podle ní to, aby se dávky dostaly včas ke klientům. V podkladech pro vládu její ministerstvo varovalo, že pokud by se systém neupravil, hrozilo by zpožďování dávek. Úřad pro ochranu osobních údajů dal resortu totiž na nápravu chyb čas do pololetí, jinak se mají sKarty přestat používat. Ve Sněmovně je už nyní opoziční senátní novela, která sKarty ruší.

Problematické sKarty čelí kritice z několika směrů.Ministryně svůj návrh úprav vládě předkládala podruhé. Od první verze, kterou kabinet před třemi týdny odmítl, se ale příliš nelišil. Nečas už dřív řekl, že za postupem Müllerové vidí "stranický příkaz" z vedení TOP 09, která je proti ukončení systému. Dnes premiér poznamenal, že pro návrh ministryně hlasovali jen čtyři členové vlády. TOP 09 měla na dnešním jednání právě čtyři zástupce, ministryně kultury Alena Hanáková chyběla.

Müllerová projekt zdědila po svém předchůdci ve funkci a stranickém kolegovi Jaromíru Drábkovi (TOP 09). Podle ní bude třeba vyčíslit případné kompenzace, které by ČS mohla žádat. Výši si netroufala odhadnout. Podle ní o tom nechce mluvit ani spořitelna, když prý nezná legislativní podobu ukončení projektu. Generální ředitel banky už dřív řekl, že systém firmu stál asi 300 milionů. I podle premiéra teď nemá smysl diskusi o kompenzacích rozvádět.

Podle předsedy opozičních sociálních demokratů Bohuslava Sobotky by se kvůli případným kompenzacím za zrušení sKaret měl zodpovídat bývalý ministr Drábek, nikoliv daňoví poplatníci. "Já pokládám za nehorázné, jestliže se tady hovoří o jakýchkoliv kompenzacích, které by měly být vypláceny ze strany státu. Pokud takové nebezpečí hrozí, pak by se nepochybně měl zodpovídat bývalý ministr Drábek," řekl novinářům Sobotka.

Ministři by podle předsedy ČSSD měli veřejnosti jasně sdělit, jaká finanční rizika pro státní rozpočet z projektu vyplývají. Vládní strany by prý také měly proměnit slova v činy a podpořit ve Sněmovně návrh sociálních demokratů na zrušení sKaret.

Opoziční Věci veřejné oznámily, že pokud ČS vznese nárok na vyrovnání, podají trestní oznámení na Drábka a na jeho někdejšího náměstka Vladimíra Šišku. Podle šéfky poslanců VV Kateřiny Klasnové je možné, že uzavřeli smlouvu nevýhodnou pro stát.

Podle Müllerové bude potřeba připravit i přechodná opatření, kartu má totiž na 275 tisíc lidí. "Budeme dělat vše pro to, aby se výplaty dávek jakýmkoliv způsobem nezpozdily," uvedla. To řekla i nová ředitelka úřadu práce Marie Bílková. Podle ní by při případném ukončení projektu úřady nejspíš "operativně oslovily" držitele sKaret, aby s nimi dojednaly jiný způsob vyplácení.

Karolína Peake.Zrušení sKarty podporují ODS a LIDEM. Šéfka nejmenší vládní strany a vicepremiérka Karolína Peake sdělila, že podle ní jsou dvě možnosti: zrušení projektu při minimalizaci nákladů, nebo zachování karty jako jednoho z prostředků pro výplatu dávek. Zrušení žádá i opozice, rada postižených či odbory. Stížnost na systém dostal Ústavní soud. U pražského soudu je žaloba.

Müllerová se rušení dosud bránila a odvolávala se na smlouvu se spořitelnou, kterou má resort do roku 2024. Podle kontraktu mělo přes karty putovat aspoň 98 procent dávek a v budoucnu i penze.

Müllerová dvakrát vládě navrhovala, aby příjemci dávek měli sKartu povinně jako průkaz. K placení a vybírání z bankomatu by ji používali jen dobrovolně. Nemuseli by tak mít spořitelní konto, které dostávají automaticky a přes které k nim peníze od státu putují. Za doručení peněz poštou by ale platili. Postižení by případně měli sKarty dvě - jednu jako průkaz pro handicapované, druhou jako kartu platební.

K 25. dubnu sKartu převzalo přes 274 tisíc lidí. Odmítlo ji kolem 4100 příjemců. Přes karty a účty k nim se zatím vyplatilo 1,3 milionu dávek za 7,34 miliardy. Podle Drábka měl stát díky projektu ročně ušetřit za rozesílání dávek až čtvrt miliardy. Müllerová už dřív řekla, že úspory tak vysoké nebudou. Kartu totiž nemá plánovaný milion lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ