Rozhovor TÝDNE
Multikulturalismus je jako socialismus
30.05.2016 05:45 Rozhovor
Ačkoli se celý život pohyboval ve veřejném prostoru, do politiky se undergroundová legenda František "Čuňas" Stárek vrhá až ve třiašedesáti letech. Zatímco většina mluvčích Charty 77 podle něho byli buď "bývalí komunisti, nebo levičáci", on se chce do Senátu dostat v Praze 6 v barvách ODS. Hovoří i o kamarádech z disentu, vztahu Václava Havla se Zdeňkem Bakalou či o nebezpečí spojení Andreje Babiše s ČSSD.
Lidé z předlistopadového disentu a undergroundu a Občanská demokratická strana k sobě nikdy - až na výjimky typu Václava Bendy či Alexandra Vondry - příliš nepasovali. Proč vlastně?
Myslím, že Charta 77 vypadala zvnějšku levicově. Protože většina jejích mluvčích a těch, kteří psali stanoviska, byli buď bývalí komunisti, nebo levičáci. Ale Charta nebyli jen tito lidé. Já jsem z regionu, znám stovky chartistů mimo Prahu a u nich bych neuměl říct: to jsou levičáci. Myslím, že kdyby byl nějaký průnik mezi Chartou a ODS, byl by docela početný.
Nehrál v tom roli obecný odpor disentu vůči Václavu Klausovi? I třeba kvůli jeho sporům s Václavem Havlem?
Kvůli sporům s Havlem to asi bylo hodně. Ale já jsem to moc nevnímal. Byl jsem v Bezpečnostní informační službě (BIS) a tam jsem ze zákona politickou činnost dělat nemohl. Fakt je, že řada mých kamarádů, třeba Honza Ruml, odpor vůči Klausovi asi měl. Co se ale týče Klause, myslím, že jeho nehynoucí zásluhou je, co se mu podařilo při rozdělování republiky. Rozdělil ji tak, jak se to nikomu na světě nepodařilo. Neleželi jsme se samopaly na řece Moravě, ale místo toho se přepočítávaly clearingové účty a kolkovaly peníze. Já tedy žádný odpor vůči Klausovi neprožíval.
Zajímavé také je, že když už se chartisté na politiku dali, dopadli v ní - opět až na vzácné výjimky - docela špatně. Čím si to vysvětlujete?
No, to docela chápu. Nazval bych to tak, že ti, kteří slezou z barikád, už jsou outsideři. Udělají revoluci a pak to vezmou jiní. Ti, kteří se na dobu po revoluci připravovali. A to nejsou disidenti, kteří se připravovali na revoluci.
Za komunistů jste seděl ve vězení za přípravu přednášky Ivana Magora Jirouse, na které hrál Svatopluk Karásek. Ten se poté do politiky vydal v barvách Rumlovy Unie svobody. Pamatuji si, že když přišel do sněmovny, hned se sháněl po tom, zda si jako asistenty může zaměstnat příbuzné. Když ho opilého chytli policisté v autě, on před nimi mával poslaneckou průkazkou. No, a nakonec se stal jediným placeným místopředsedou Unie svobody v éře zlopověstného Pavla Němce, který si tak chtěl vylepšit image. Co jste tomu říkal?
Já jsem nebyl volič Unie svobody. Já to moc nesledoval. Ale samozřejmě si o tom něco myslím...
* Proč se z řady předlistopadových "hrdinů" staly v politice vesměs směšné figurky?
* Co může říct pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů k bratislavskému soudu a kauze Babiš?
* Jak je to v aktuální době s přísahou k bývalé StB?
VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.