Sněmovna ani ve druhém volebním kole nového ombudsmana nevybrala. Ani Anna Šabatová a bývalá poslankyně ODS Eva Dundáčková nezískaly potřebný počet hlasů. Pro Šabatovou hlasovalo 84 poslanců, pro Dundáčkovou 59. Volba tím pro dnešní den končí. Senát a prezident musejí podat nové návrhy na kandidáty.
Nová ombudsmanka má nastoupit do úřadu po Otakaru Motejlovi, který před dvěma měsíci zemřel.
K TÉMATU: Prezident navrhl na ombudsmana Dundáčkovou a Boka
Senát na ombudsmanku navrhl Brožovou a Šabatovou
V prvním kole nejvíc hlasů získala Šabatová, hlasovalo pro ni 79 poslanců. Dundáčková se umístila za ní s 54 hlasy. Aktivista John Bok a předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová získali shodně šest hlasů. Šabatovou a Brožovou nominoval Senát, Dundáčkovou a Boka navrhl prezident Václav Klaus. Všichni čtyři kandidáti měli před volbou možnost poslancům představit sebe i své plány na veřejného ochránce práv.
Po prvním kole volby komunisté oznámili, že budou hlasovat pro Šabatovou. To by mohlo znamenat, že ve druhém kole zvítězí a stane se novou veřejnou ochránkyní práv.
Hlasování v prvním kole bylo tajné. Pro žádného z kandidátů nehlasovalo 55 poslanců. S 24 hlasy Věcí veřejných nemůže počítat ani jedna z postoupivších kandidátek, protože strana odmítla hlasovat pro jakéhokoli kandidáta kvůli kandidatuře Brožové.
Někteří právníci považovali kandidaturu Brožové za nemožnou vzhledem k tomu, že je soudkyní. Podle kritiků by nemohla vyhovět podmínce složení slibu veřejné ochránkyně práv do deseti dnů po svém případném zvolení sněmovnou. Bok kvůli tomu vyzval Brožovou k rezignaci na soudcovskou funkci. Brožová to označila za předvolební tah a uvedla, že i v případě rezignace, která by začala platit až po třech měsících, by ji končící ministryně spravedlnosti musela dočasně zprostit výkonu soudcovské funkce.
Foto: archiv Týdne, ČTK