Pokud Jiří Čunek opravdu vstoupí znovu do vlády, někomu to uškodí a někomu naopak pomůže. Mezi ty, jež nepotěší, budou patřit ministr financí Miroslav Kalousek, šéfka obrany Vlasta Parkanová, odměřenost lze očekávat i od Václava Klause. Naopak předsedův návrat na místní rozvoj by mohl být vítanou municí pro premiérova oponenta Pavla Béma, paradoxně by z něj mohli něco vytěžit i zelení.
Ludvík Hovorka
Lidovecký rebel, který bojuje proti poplatkům u lékaře, má nepochybně pramalou radost z podmínek Mirka Topolánka. Ten chce výměnou za křeslo pro Jiřího Čunka záruku, že všech třináct lidoveckých poslanců bude poslušně podporovat koaliční program, tedy včetně zdravotnické reformy. Nechal se slyšet, že to je nepřípustné vydírání.
DÁLE ČTĚTE: Lidovci kvůli zdravotnictví ohrozí návrat Čunka
Miroslav Kalousek
Bývalému předsedovi KDU-ČSL by se opětovný příchod Jiřího Čunka do kabinetu asi moc nelíbil, jakožto jeho vnitrostranický oponent byl dosud ve výhodě. Nedá se ale předpokládat, že by vsetínský exstarosta jakkoli ovlivnil jeho výsadní postavení - ministr financí je dobrým kamarádem premiéra. S podobnou nechutí jako Kalousek předsedův návrat přivítá i ministryně obrany Vlasta Parkanová, která proti Čunkovi kandidovala na lidoveckém sjezdu v prosinci 2006.
Karel Schwarzenberg
Svérázný ministr zahraničních věcí má nepochybně kvůli Čunkovi zamotanou hlavu. Nejprve to vypadalo, že opustí vládu ve chvíli, kdy se do ní neoblíbený lidovec vrátí. Teď ze Švýcarska, kde se léčí po operaci, vzkazuje, že by vlastně stačilo vidět daňové přiznání a nechat je prohlédnout nezávislým expertem. Tak jako tak: pokud hrabě v kabinetu zůstane, těžko se zbaví pachuti, že slevil ve svých zásad.
DÁLE ČTĚTE: Návrat Čunka se odkládá. Do Velikonoc
Václav KlausPrezidenta sice Čunkovo jmenování nemusí nějak extra trápit, ale jistě tak nebude činit s úsměvem. V minulosti se nad aférami a výroky křesťanského demokrata několikrát pozastavil, jejich vztahu jistě neprospělo ani to, že Jiří Čunek při volbě hlavy státu otevřeně podporoval Klausova protikandidáta Jana Švejnara.
Romští aktivisté
Bojovníci proti romské diskriminaci podali od roku 2006 na Jiřího Čunka několik trestních oznámení, pravidelně jej kritizují za nevhodné výroky, i proto žádali jeho odchod z vysoké politiky. Pro ty by jeho vstup do Strakovy akademie byl nemilou zprávou, ačkoli Čunkovy xenofobií zavánějící promluvy nehrály vedle korupčních podezření tak velkou roli.
Martin Bursík
Strana zelených na Jiřím Čunkovi může vydělat a prodělat současně. Pokud její ministři ve vládě zůstanou, veřejnost si uvědomí, že zelení jsou stejní pragmatici jako lidovci, jejichž prohlášení je třeba brát s rezervou. Uvnitř koalice ale mohou získat plusové body: budou moci argumentovat, že se zachovali státotvorně a ve vládě zůstali. Minimálně by tím mohli urovnat hádky s ODS z prezidentské volby.
Jaromír Štětina
Senátor, původně zvolený za Stranu zelených, od počátku stál na straně Jiřího Čunka a tvrdil, že celá jeho korupční aféra je zmanipulovaná a nevěrohodná. Dokonce vystoupil s prohlášením, že se v případu angažovala tajná služba. Verdikt státního zástupce, který Čunkovu kauzu zastavil, musel bývalého válečného reportéra potěšit.
Pavel Bém
Každý, kdo stojí v opozici proti premiérovi, může z comebacku Jiřího Čunka na ministerstvo jen těžit. Platí to také pro nejvážnějšího Topolánkova stranického soupeře, pražského primátora Béma. Pokud budou Čunkovo vládní angažmá provázet větší kontroverze, získá Bém ještě víc: před návratem lidoveckého předsedy do vlády totiž vždy varoval.
Jiří Paroubek
Do omrzení opakuje, že Topolánkův kabinet stojí na korupci. Návrat vicepremiéra s nevalnou pověstí dodává šéfovi ČSSD další munici ke střelbě na Strakovu akademii. Jistě ji použije nejen při útocích na premiéra, ODS a lidovce, ale také proti svému soupeři v boji o nerozhodnuté voliče – proti zeleným. Neustále bude připomínat, jak se političtí nadšenci ušpinili při hrátkách s mocí.
Stanislav Juránek
Podstatné části KDU-ČSL přináší Čunkova politická rehabilitace zadostiučinění. Po celou dobu korupční aféry věřili svému předsedovi straníci dvou nejsilnějších lidoveckých organizací ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Vede je brněnský hejtman Juránek. Díky Čunkovi ve vládě jeho stranické křídlo jen posílí; dosud nemělo ve Strakově akademii žádnou oporu. Nedají se vyloučit ani změny ve orgánech KDU-ČSL a další oslabování Kalouskových příznivců.
DÁLE ČTĚTE: Lidovci kvůli zdravotnictví ohrozí Čunkův návrat
Mirek Topolánek
Nad sporem o Čunkův návrat si sice navenek myje ruce: odmítá řešit konflikty mezi ministry a koaličními stranami. Na druhou stranu se odpovědnosti za obsazení vlády nevyhne. Může utrpět nejen jeho image, ale také pozice ve straně a vládě. Neznamená to ovšem, že z Čunkova jmenování nemůže nic vytěžit: předně se mu podaří utnout aféru, která provází jeho vládnutí od počátku. Prospělo by mu, kdyby se díky Čunkovi zvýšila loajalita lidovců k reformám.
Foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil, AP, ČTK, Lucie Pařízková