"Návrh změn dávek na bydlení zhorší život tisíců chudých"

Domácí
14. 6. 2018 16:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zamýšlené snížení dávek na bydlení a omezení okruhu jejich příjemců, které navrhuje ministerstvo práce, může podle odborníků na sociální problematiku zhoršit situaci lidí v tísni. Bez střechy nad hlavou by mohly skončit tisíce lidí, další desetitisíce by se mohly propadnout do chudoby. Experti žádají stažení novel z projednávání.

Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) úpravu obhajuje. Podle ní zabrání "nadužívání a zneužívání dávek", chudé neohrozí a uspořené peníze by se mohly použít na zvýšení příspěvků na péči pro seniory a postižené.

"Budou se posuzovat osoby, které skutečně v domácnosti žijí, a ekonomická situace - kolik jim po zaplacení zůstane a zda nevlastní nemovitosti. Neohrozí to postižené, samoživitelky či seniory. Pokud dávky čerpají lidé, kteří si mohou zabezpečit bydlení ze svých prostředků, aby byly peníze použity na příspěvek na péči," řekla Němcová. Podle ní se do médií "pouští nepravdivé informace a nemění se parametry dávek, ale okruh příjemců".

Ministerstvo sice po kritice své původní návrhy zmírnilo, stále ale počítá s výrazným snížením doplatku na bydlení v ubytovnách a u příspěvku na bydlení s omezením okruhu příjemců. Lidem z ubytoven by se doplatek měl počítat ne z 80 procent normativních nákladů na byt, ale z 60 procent. Dávka by se měla nově stanovit ne podle obvyklého nájemného, ale podle nájemného v obecních bytech.

"V době, kdy si čím dál více lidí nemůže dovolit bydlení, plánuje vláda podkopat hlavní pilíř podpory bydlení. Jedná se o naprosto nahodilý návrh," sdělil ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák. Platforma zastřešuje několik desítek organizací na pomoc lidem v tísni a odborníků na sociální problematiku.

Podle Lesáka dávky na bydlení chrání před pádem do chudoby a bezdomovectví asi pět procent Čechů a Češek. "Změny, které navrhuje ministerstvo práce, mají potenciál negativně dopadnout minimálně na víc než 10 tisíc domácností. Celkově se bude jednat o desetitisíce obyvatel, typicky rodiny na ubytovnách, seniory či děti opouštějící dětské domovy. V těchto skupinách mohou změny vést k nárůstu bezdomovectví," uvedl Lesák. Pokud podle něj neexistuje sociální bydlení a obce byty nemají, není možné systém podpory rozbíjet a dávky škrtat.

Podle Němcové se na doplatek a příspěvek na bydlení vydává celkem přes 12 miliard ročně, na příspěvek je to víc než devět miliard. Podle údajů ministerstva ale takové výdaje byly do roku 2016. Loni se po úpravě pravidel vyplatilo o miliardu méně, tedy 11 miliard. Do příspěvku putovalo o půl miliardy méně - 8,6 miliardy. Němcová řekla, že by úspory výdajů po novelách mohly činit stovky milionů, vzápětí zmínila částku 1,5 až dvě miliardy. Platforma považuje snahu šetřit v době, kdy dávky samy klesají, za problematickou. Dodala, že úspory nemusejí pokrýt ani nové výdaje na náročnější administrativu a úředníky.

Navrhované změny jsou nepřijatelné podle pracovníků Charity ČR. "Pevně věříme, že návrhy neprojdou. Myšlenka, že se problémy s bydlením vyřeší zúžením systému podpory, je nesmyslná. Musí se vybudovat systém dostupného a sociálního bydlení," řekla ČTK charitní analytička Martina Veverková. Podle ní už minulé zpřísnění pravidel a snížení dávek na bydlení vedlo k tomu, že lidem v azylových domech a ubytovnách na úhradu částka nestačí a berou ji z peněz na živobytí a jídlo. Rozšiřuje se také práce načerno a někteří se dál zadlužují.

Podle ředitele Charity ČR Lukáše Curyla politikům chybí odvaha problém řešit a řada samospráv se snaží chudé nevidět a přesouvat je do jiných obcí a měst. "Namlouváme si, že ti lidé tu nejsou, ale jsou. Je o odvaze si říct, že jsou mezi námi. Charita a další organizace upozorňují na to, že se (chudí) nedají restrikcí eliminovat. Není kam je eliminovat," řekl Curylo.

Novely se změnami doplatku a příspěvku posuzuje nyní legislativní rada vlády. Její šéf, ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), k nim měl vážné výhrady a navrhoval stažení. S návrhy nesouhlasily ani odbory, ombudsmanka či svaz měst a obcí. Některé kraje záměr označily za nevhodný sociální experiment či hazard se životy chudých. Němcová dnes řekla, že kraje své námitky stáhly.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ