Nejhloupější krok? Jaké má Sobotka možnosti po demisi vlády

Domácí
2. 5. 2017 15:00
Zleva ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka.
Zleva ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka chtěl hrozně moc co nejelegantněji vybruslit z obtížné situace, do které se sám dostal. Namísto všech špatných řešení, které se nabízely, ale neomylně vybral to ještě horší.

Když Poslanecká sněmovna před časem premiéra Sobotku zavázala usnesením, že má "vyvodit důsledky", pokud šéf ANO Andrej Babiš do konce dubna věrohodně nevysvětlí své finanční transakce, dostal se předseda ČSSD do pasti. Od počátku bylo zřejmé, že mu Babiš k nákupu korunových dluhopisů nenapíše nic nového. Sobotka tak měl v podstatě jen dvě možnosti. Buď ještě něco zabrblat o "ojebávání státu" a dělat jakoby nic. Anebo se vzchopit k činu a Babiše z kabinetu opravdu odvolat. Anebo se o to alespoň pokusit.

V prvním případě by byl za slabocha a byl by všem k smíchu. Pokud by se rozhodl Babiše odvolat, neměl by to úplně jednoduché. Nejen proto, že všemožné průzkumy volebních preferencí i žebříčky popularity jednotlivých politiků ukazují, že širší veřejnosti je celá Babišova "kauza" šumafuk. Především by se ale Bohuslav Sobotka mohl dostat do sporu s Milošem Zemanem, jenž v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov před pár dny řekl, že "odvolávat jakéhokoli ministra šest měsíců před volbami je velmi absurdní a neobvyklé". I kdyby ale Babiš po nějakých peripetiích Sobotkův kabinet opustil, pro šéfa ČSSD by to žádná výhra nebyla. Předseda hnutí ANO by totiž měl dostatek času na objíždění země, opakování frází o matrixu a o tom, jak se všichni spikli, aby ho dostali z vlády. I kdyby v kabinetu zůstali ostatní ministři za ANO a resort financí vedl nějaký Babišův náhradník, dostal by se šéf ANO de facto do pozice lídra protestního hnutí. Tedy přesně do té, která mu sedí nejlépe.

Bohuslav Sobotka proto sáhl k ještě jinému, překvapivému řešení. Oznámil demisi celé vlády. Je samozřejmě možné, že má v rukávu schovaný nějaký tajný trumf, se kterým všechny ještě zaskočí. Zatím to tak ale nevypadá. Naopak. Sobotkův aktuální krok se zdá tím nejhloupějším možným, jaký mohl udělat. Pojďme se podívat na scénáře, co se může dít dál.

A) Prezident demisi odmítne
Důležitou roli teď totiž bude sehrávat prezident Miloš Zeman, o kterém je známo, že Bohuslava Sobotku - velmi diplomaticky řečeno - pranic nemusí. Kromě toho, zatímco šéf ČSSD se setkání na Hradě bude teprve dožadovat, Babiš je tam na zítra objednán už z minulého týdne. Prezident může v duchu svého výroku o "absurditě" odvolávání ministrů demisi vlády jako celku odmítnout. Vláda by tak mohla šest měsíců do voleb klidně dovládnout v demisi. Sobotka by pak byl v naprosto stejné situaci, jako dnes ráno, jen by vypadal mnohem směšněji. V případě takového kroku přece musí mít s prezidentem alespoň předjednaný další scénář. Samozřejmě by mohl spoléhat na to, že Andrej Babiš v zájmu "nedestabilizace země" odstoupí sám. Na druhé straně, proč by to šéf ANO dělal? Toto už není jeho problém, ale Sobotkův.

B) Prezident opět pověří Sobotku
Myšlenka na to, že Miloš Zeman přijme Sobotkovu demisi a vzápětí ho pověří sestavením dalšího kabinetu, se zdá být fantasmagorickou. S kým by chtěl šéf ČSSD v takovém případě jednat? Nabízelo by se mu oprášení stávající koalice, ale bez Babiše. Toho ovšem mohl dosáhnout i jinak, nyní už by to nedávalo žádný smysl. Sobotka by samozřejmě mohl na Hradě říct, že se dohodl na podpoře menšinové vlády buď ČSSD s lidovci, anebo samostatného kabinetu socialistů, například s ODS a TOP 09. Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman vždy takovou variantu označuje za nejhorší možnou, se nezdá být pravděpodobné, že by na něco takového kývl. Byť pro Babiše by to byla nejlepší karta do volební kampaně: "Podívejte, matrix sa spojil, aby se ma zbavili."

C) Šanci dostane jiný socialista
Prezident Zeman by vzhledem ke svému napjatému vztahu se Sobotkou možná mohl slyšet na to, že sestavením další vlády pověří jiného zástupce nejsilnější vládní strany. Jednat by se mohlo buď o prvního místopředsedu Milana Chovance, anebo o ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, o němž se nedávno Miloš Zeman poměrně lichotivě vyjadřoval. Oba dva by však měli zhruba stejné možnosti na sestavení většinového kabinetu jako Sobotka ve výše popsané variantě. Tedy buď opět s lidovci a ANO, anebo hledat podporu u KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Že by se to asi nezamlouvalo prezidentovi a Babiš z toho profitoval, o tom už řeč byla. Navíc by tak Sobotka definitivně přišel o pozici lídra i v rámci sociální demokracie, byť by byl papírově ještě pořád předsedou.

D) Zeman pověří sestavením vlády Babiše
Andrej Babiš by za stávající situace zřejmě neměl žádnou šanci sestavit většinový kabinet. Jak je ale známo z období úřednické vlády Jiřího Rusnoka, zrovna to by Miloši Zemanovi vůbec nemuselo vadit. Vláda by i bez důvěry sněmovny klidně mohla dovládnout až do voleb. Babiš by mohl všude vykládat, že chtěl stát zachránit před politickou destabilizací a nehodlal ohrozit sestavení státního rozpočtu pro příští rok. Při tom by si mohl "ohlídat" vlastní projekty typu EET a naopak "prošmejdit" všechna socialistická a lidovecká ministerstva. Sebemenší nalezenou nesrovnalost by pak mohl oběma stranám omlátit o hlavu. Mediální pokrytí má pro takové účely víc než slušné. Navíc veškeré "dárečky" voličům v podobě zvýšených dávek a podobně by šly plně na vrub ANO. To by pro Sobotku mohlo být pořádné fiasko. Protože on by s opoziční rétorikou bodovat nemohl. Nikdo by totiž nepochopil, proč se tedy z vlády sám vyšachoval. Otázka je, zda by o takovou pozici stál sám Andrej Babiš. Pro něj je možná výhodnější stát mimo vládu a poukazovat na to, že Sobotka rozbil úspěšný kabinet a uvrhl zemi do nejistoty.

E) Nastoupí úřednický kabinet
Pak by připadalo v úvahu vytvoření úřednické vlády. Miloš Zeman už jednou po pádu kabinetu Petra Nečase prokázal, že se takovému řešení nebrání. Zvlášť, když si do takové vlády může dosadit vlastní "odborníky". Vzhledem k mezilidským vztahům mezi Zemanem a Sobotkou, respektive Zemanem a Babišem je zjevné, že by prezident případné obsazení ministerských funkcí konzultoval spíš se šéfem ANO než s předsedou socialistů. Úředničtí ministři by pak logicky vycházeli vstříc spíš zájmům Babišova hnutí. Opět minusové body pro Sobotku.

Jak už bylo řečeno, může mít Bohuslav Sobotka vše vymyšleno ještě o několik tahů dál, může počítat s proměnnými, které autorovy této analýzy nedocvakly. Anebo má už předjednané vlastní varianty dalšího postupu. Při znalosti zdejších politických reálií a rozložení sil se to ale jako příliš pravděpodobné nejeví.

Autor: Petr KolářFoto: archiv , Karel ŠANDA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ