Největší absentér v Bruselu? Matka Češková to není
26.11.2009 09:25 Původní zpráva
Před šesti měsíci slibovali, že právě oni budou zastupovat Česko v europarlamentu nejlépe. O kandidátce s masivní kampaní Andree Češkové se mluvilo nejvíc, někdejší spolupracovnici kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka se podařilo dokonce utajit před voliči těhotenství.
Na první jednání do Bruselu musel jet za v zastoupení za Češkovou právě Jančík, protože podnikatelka s právnickým titulem měla těsně před porodem. Kdo by však čekal, že po půl roce práce bude největším absentérem právě ona, pletl by se.
Ouzký versus Rouček
Češkovou podle statistik výrazně předstihl její kolega a předseda klubu ODS v europarlamentu Miroslav Ouzký. Lékař, který obhájil svůj post z minulého období i přesto, že nebyl na předních místech kandidátky, mačkal hlasovací zařízení pouze u 42 procent hlasování, které se zaznamenávalo. Statistiku Ouzký neměl nejlepší ani za minulých pět let. I když byl tři roky místopředsedou parlamentu, byl jedním ze tří českých poslanců, kteří chyběli u hlasovacích zařízení nejčastěji.
ČTĚTE TAKÉ: Eurodohoda ODS a ČSSD: za Füleho hned dva ministři
Jak trestat poslance-absentéry. Vlček se rozhodl
To novopečená matka Češková, která podle kolegů létá na jednání i s několikaměsíčním dítětem, má o něco lepší skóre - 62 procent. Mluvit s ní je však prakticky nemožné. Má vypnutý mobil, stejně tak její asistentka.
Přibližně stejně jako ona jsou u hlasovacích procedur trochu překvapivě dva lídři největších stran - Jiří Havel (ČSSD) a Jan Zahradil (ODS). U obou statistika ukazuje špatnou docházku. Byli u hlasování jen ze 65 procent.
Naopak nejlépe si zatím vede sociální demokrat Libor Rouček. Těsně ho následují Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Evžen Tošenovský (ODS) a také Robert Dušek (ČSSD). Ovšem ten působí v Bruselu zatím spíš jako zvedač rukou.
Zatímco „mluvka" Rouček byl čtvrtou nejčastější tváří, kterou mohlo plénum vidět u mikrofonu (30 vystoupení), a Roithová se dostala ke slovu devětkrát, Dušek nahání statistické body tím, že vytrvale hlasuje.
Stačí chybět den a jste absentér
"Pokud je statistika udělaná hlavně podle hlasování, určitě nemám dobrý výsledek. Stačí, aby vás poslali na delší pracovní cestu, a celou statistiku to zkreslí. Určitě jsem chyběl jeden den z rodinných důvodů a zrovna se hlasovalo," přiznává poslanec Jan Březina (KDU-ČSL).
ČTĚTE TAKÉ: Cestovka Praha - Brusel: úředníci sázejí na autostop
A má pravdu, skončil uprostřed pelotonu - čtrnáctý z 22 českých zástupců. Politik, který je v Bruselu druhé volební období, míní, že na opravdové hodnocení práce je šest měsíců krátká doba. Od voleb měl europarlament totiž jen tři velké schůze. Navíc statistika hlasování není úplně přesná, což přiznávají i autoři projektu KohoVolit.eu. „Elektronicky se zaznamenává pouze hlasování, u kterého o to dopředu poslanci požádají. Jinak se hlasuje aklamací, a to se neeviduje," říká Michal Škop.
K mikrofonu funkcionář nebo komunista
Promluvit k parlamentu mají daleko větší šanci než ostatní ti, co mají nějakou eurofunkci, nebo čeští komunisté. „Jejich frakce je podstatně menší a dá jim tak větší prostor," upozorňuje Březina, který je členem největší, asi čtyřsethlavé frakce EPP-ED.
Někdejší emigrant a redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček je častěji u mikrofonu i díky tomu, že je místopředsedou evropského parlamentu.
V žebříčku sdružení, které mapuje nejaktivnější europoslance, skutečně tři z prvních pěti míst obsadili zástupci KSČM. Pokud se navíc přičtou k účasti i další aktivity, vítězí zatím komunista Miloslav Ransdorf. Statistika z minulého období však ukazuje, že není tolik nutné mít až tak velkou funkci, aby se politik dostal k mikrofonu. Mezi Čechy v Bruselu a Štrasburku jsou a byli největšími řečníky totiž i v minulých pěti letech Rouček a Roithová. Rouček byl místopředsedou zahraničního výboru a lidovecká politička zase místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.
Foto: Jan Schejbal, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.