Analýza
Nerozhodnutí zůstávají čtyři poslanci. Vláda přežije i tak
20.06.2013 06:00 Analýza
I když se z politických důvodů snaží někteří poslanci vyčkávat se svým stanoviskem, jak se postaví k hlasování o důvěře případné druhé vlády ODS, TOP 09 a LIDEM, ve skutečnosti váhají ze všech 200 zákonodárců asi jen čtyři nezařazení: Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka, Josef Dobeš a Michal Doktor. Opozice se obává, že koalice bude chtít jejich hlasy vyobchodovat. Ve skutečnosti to asi nebude třeba.
Po všech problémech, které koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM přestála, by se zdálo, že politické strany v Česku se dělí na dva pevně rozhodnuté tábory: ten, který vládu přes všechno podporuje a ten, který volá po jejím odchodu. Není to pravda. Je tu ještě jeden tábor s názvem "nezařazení". Jedná se o skupinu poslanců, která z nějakých důvodů v průběhu volebního období opustila strany, za něž byla do dolní parlamentní komory zvolená.
Ačkoliv slovo "nezařazení" cejchuje v parlamentu celkem 17 poslanců, v pravém slova smyslu tak lze označit pouze čtyři. Osm poslanců totiž patří do tábora vládní strany LIDEM (šest z nich jsou straníci, dva - Radim Vysloužil a Martin Vacek nestraníci) a pravděpodobně budou hlasovat pro novou vládu, byť ústy své vicepremiérky Karolíny Peake zatím zdrženlivě veřejnosti říkají, že počkají na jméno premiéra.
Jiří Paroubek a nový poslanec Petr Benda disponují legitimací Levice 21.století a hlasovat pro vládu sestavenou ze tří pravicových stran by bylo v rozporu s politikou partaje. Od nich lze tedy čekat, že důvěru novému projektu stále stejných koaličních stran nevysloví. Ostatně to už Paroubek několikrát médiím ozřejmil.
Poslanci David Rath (bývalý ČSSD) a Roman Pekárek (bývalý ODS) sedí kvůli korupci za mřížemi. Ani oni tak nebudou mít možnost vládu - v případě Ratha - potopit nebo - v případě Pekárka - podržet.
Poslanec Radim Fiala, který z ODS odešel na podzim poté, co odmítl hlasovat pro vládní konsolidační balíček zvyšující DPH a na rozdíl od Ivana Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra neopustil sněmovnu výměnou za jiný post, se stal členem hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a pro obměněnou vládu prý hlasovat nebude.
Čekání na prezidenta
Jasno stále nemá bývalá šéfka poslanců VV Kristýna Kočí. "ODS nebo koalice může nominovat kohokoliv, ale bude to jen jen a pouze ústavou k tomu určený prezident, který určí další vývoj. Do té doby nemá smysl o případné podpoře jakékoliv varianty, včetně předčasných voleb, spekulovat," napsala Kočí v SMS on-line deníku TÝDEN.CZ.
Rozhřešení situace očekává od Miloše Zemana i bývalý ministr školství (kterého Zemanův předchůdce Václav Klaus označil za jednoho z vůbec nejlepších ministrů tohoto rezortu) Josef Dobeš. "Nevím, kdo bude sestavovat kabinet. Je to v rukou pana prezidenta. Počkám na jméno. Věřím, že nás pan prezident, zkušený politik, překvapí. Uvidím, jak budu hlasovat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Přiznal, že současný půdorys vládní koalice se mu příliš nelíbí. Nevyloučil, že by zvedl ruku i pro úřednickou vládu.
Novou vládu by mohl podpořit bývalý odéesák Michal Doktor, který stranu opustil poté, co do vlády někdejší premiér Petr Nečas jmenoval ministra průmyslu Martina Kubu. Když s ním on-line deník TÝDEN.CZ v úterý hovořil, pomínil svůj hlas pro nový kabinet tím, že jej nepovede Martina Kuba, kvůli kterému opustil ODS. "Není možné nevidět, že pro naplňování závazku musí být programové prohlášení vlády, byť pro velmi krátké období, jsou důležití nositelé té odpovědnosti. Události posledních dnů jen ukazují, že osoby jsou důležité," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ještě před jednáním grémia ODS, které nominovalo jako kandidátku na premiérku Miroslavu Němcovou.
"Ale stále si myslím, že existuje prostor sestavit koalici na stávajícím půdorysu. Ta vláda má být o řádné správě země. Žádné zásadní změny už nemohou být přijímány," dodal k poslednímu roku vládnutí Doktor.
Jistý nemá koalice hlas ani od bývalého místopředsedy VV Jaroslava Škárky. "Nejsem rozhodnutý. Bude záležet na tom, co udělá pan prezident. Já si dovedu představit, že by pravicová vláda měla pokračovat. Ale neříkám, že jí dám podporu. Bude záležet na tom, kdo bude navržený do čela, s jakým programovým prohlášením," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Oficiálně může nová vláda složená z ODS, TOP 09 a LIDEM počítat s podporou 99 poslanců. Je otázka, jestli Miloš Zeman bude stejně jako Klaus požadovat 101 hlasů. Až se bude ve sněmovně hlasovat o důvěře vládě, stačí nadpoloviční většina přítomných. Ty mít může.
Prezident se navíc nechal slyšet, že předčasné volby nepreferuje. Důvodem je i to, že by se kvůli nim vyhodilo ze státního rozpočtu půl miliardy korun. "To je určitý argument proti předčasným volbám. Jsou i další argumenty. Pod stůl by spadlo sto rozpracovaných zákonů, které teď ve sněmovně jsou. Tím neříkám, že předčasné volby zcela vylučuji," uvedl Zeman.
Sociální demokraté, komunisté, někteří nezařazení a Věci veřejné nebudou mít pro "nevznik" nové vlády ve sněmovně dost hlasů. Pokud mezi nezařazenými vládu nepodpoří tři poslanci, celkem bude mít ČSSD na své straně ve sněmovně 94 hlasů.
To, jestli vláda bude nebo nebude, by mohla rozhodnout TOP 09, pokud by její vedení usoudilo, že pokračování takového projektu nemůže straně prospět, případně pokud by se v partaji našlo dost "vzbouřenců." První místopředseda Miroslav Kalousek ale takovou variantu vylučuje. "Poslanecký klub je pevný jako skála," tvrdí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.