Zářijové záplavy podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) způsobily celkové škody zhruba 60 miliard korun. Suma ale není konečná a zřejmě se ještě zvýší, jelikož odstraňování škod stále pokračuje. Stanjura to dnes řekl v Jeseníku po jednání se zástupci zaměstnavatelů, poskytovatelů sociálních služeb a obcí postižených povodněmi v Olomouckém kraji.
Záplavy v září postihly hlavně severní část Olomouckého kraje a Moravskoslezský kraj, kde poničily budovy v okolí vodních toků, dopravní infrastrukturu a velké škody způsobily i na vodních tocích.
"K dnešnímu dni činí škody zhruba 60 miliard korun. Očekávám, že by ještě mohly vzrůst, jelikož (v zaplavených oblastech) trvá stav nebezpečí a škody se budou ještě upřesňovat," uvedl Stanjura. Připomněl, že ve státním rozpočtu na letošní rok je na odstraňování povodňových škod a obnovu zaplaveného území vyčleněno 30 miliard korun, s dalšími deseti miliardami korun počítá návrh rozpočtu na příští rok.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) může Česko na základě aktuálního vyčíslení škod dostat od Evropské unie přímou finanční pomoc dvě až tři miliardy korun. Další peníze by domácnosti a firmy ze zaplavených oblastí mohly čerpat z operačních programů, ve kterých jsou desítky miliard korun. Bude ale nutné aktualizovat podmínky pro tuto finanční pomoc. Ze státního rozpočtu půjde letos a příští rok na likvidaci povodňových škod 40 miliard korun. "Uvidíme, jestli bude nutné tuto částku navýšit," podotkl Jurečka, podle kterého odstraňování škod po katastrofálních záplavách v roce 1997 zabralo několik let.
Vláda lidem postiženým povodněmi poskytla okamžitou peněžní pomoc v průměrné výši 40.000 korun na domácnost. Kromě toho vypsala programy na zajištění úvěrů nebo na zvýhodněné úvěry pro firmy postižené povodněmi. Podnikům také spolufinancuje náhrady mzdy pro zaměstnance, kteří nemohou chodit do práce buď kvůli zastavenému provozu firmy, nebo protože musí řešit osobní situaci po povodních. Kabinet také uvolnil přes půl miliardy korun pro Moravskoslezský i Olomoucký kraj, které kraje využijí na odstraňování povodňových škod.
"K dnešnímu dni bylo domácnostem vyplaceno více než 505 milionů korun," uvedl Jurečka. Ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo od firem ze zaplavených oblastí 41 žádostí o finanční pomoc s úhradou personálních nákladů za dobu, kdy podniky kvůli povodním musely omezit provoz. Zároveň je podle Jurečky vyplácena finanční pomoc pro poskytovatele sociálních služeb na úhradu vícenákladů, které vznikly po záplavách v souvislosti s intenzivnější činností sociálních pracovníků. MPSV chystá i pomoc zaměřenou na investiční programy v oblasti sociálních služeb.
V Olomouckém kraji v polovině září zasáhly povodně kromě Jesenicka také část Šumperska a Olomoucka, nicméně na Jesenicku způsobily katastrofální škody. V Česku mají povodně šest potvrzených obětí, z toho dvě připadají na Olomoucký kraj. Několik lidí se pohřešuje.