Spornou vládní novelu služebního zákona doporučil výbor pro veřejnou správu Sněmovně schválit beze změn hlasy poslanců hnutí ANO, SPD a KSČM navzdory výtkám dalších stran i Evropské komise.
Úpravy zákona by měly podle kabinetu v demisi více otevřít státní správu odborníkům zvnějšku, a naopak také usnadnit odvolání vedoucích pracovníků na základě nového systému hodnocení. Kritici se obávají politizace státní správy, kterou měl služební zákon odstranit.
"Je namístě otevřít státní správu lidem ze soukromého sektoru. Existuje ale obava, že návrh je nedostatečně promyšlený a státní správa se bude více upravovat podle toho, kdo bude aktuálně ve vládě," uvedl Martin Kupka (ODS). Upozorňoval na riziko, že ze snahy stabilizovat státní správu se stane pravý opak. "Evropská komise se s novelou vypořádala tak, že její stanovisko není souhlasné. Myslím, že by měl být zamítnut," podotkl předseda výboru Ivan Bartoš (Piráti).
Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna i takzvaný superúředník Josef Postránecký ale vládní předlohu hájili. Kabinet ji podle Mlsny projednal po připomínkách bez rozporů. "Žádný z resortů neindikoval, že by se měla destruovat státní služba," zdůraznil. Státní správa je destabilizovaná podle něho například tím, že výběrové řízení na řadového referenta trvá při třech kolech tři čtvrtě roku. "Nejsme schopni ve výběrových řízeních přitáhnout lidi do státní správy," uvedl Mlsna. Náměstci za současného stavu podle něho rotují v systému a nikdo nový do něj nemůže proniknout. "Svěží element zvenku přijít musí, nebo začne státní správa degenerovat," řekl.
Z vyjádření Postráneckého vyplynulo, že poslal Evropské komisi dopis s vysvětlením a obhajobou čtyř navrhovaných změn, které komise zpochybnila.
Kupka za podpory Pirátů navrhl, aby výbor doporučil zamítnutí novely. O návrhu se už ale nehlasovalo, když výbor podpořil protinávrh Jany Vildumetzové (ANO), aby doporučil schválení předlohy. Hlasovalo pro něj 11 přítomných členů výboru, šest jich bylo proti a dva se hlasování zdrželi. Garanční ústavně-právní výbor dosud předlohu neprojednal.
Vláda Andreje Babiše (ANO) zrušila od svého nástupu v rámci takzvané systemizace státní správy desítky míst včetně pozic náměstků. I nad tím se Evropská komise pozastavila. Podle organizace Transparency International (TI) kabinet propustil při systemizaci loni v prosinci výrazně víc vysokých úředníků, než tvrdil. Podle vlády bylo zrušeno 23 služebních míst, podle TI se ale systemizace dotkla nejméně 37 pozic představených ve služebním poměru. Postránecký kritiku TI už dříve odmítl.
Úředníci by podle novely měli nově být známkováni jako ve škole. Pokud by dostali čtyřku nebo pětku, mohli by být odvoláni. Nyní jsou stupně hodnocení čtyři. Současný stav podle Mlsny znamená, že odborník bez manažerských schopností, nebo naopak manažer bez odborných schopnosti nikdy nedostane nejhorší hodnocení. U zaměstnanců s nevyhovujícími výsledky má předpis umožňovat opakované hodnocení už po 40 dnech služby.
Norma má také zavést dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě na rozdíl od dosavadních tří. Do druhého kola by se mohly přihlásit i osoby mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídících funkcí. V případě náměstků by měla být praxe čtyřletá, u vedoucích oddělení by šlo o rok a půl. Bývalí vedoucí úředníci by se mohli do tří let od odchodu do státní služby opět hlásit, aniž by museli začínat od místa řadového referenta. Novela by také umožnila rychlejší platový postup při vynikajícím hodnocení úředníka dvakrát po sobě.