Šikana zaměstnanců
Nový pražský radní si posvítí na záchranku
06.12.2014 06:15 Původní zpráva
Spory mezi vedením Záchranné zdravotnické služby hlavního města Prahy a zaměstnanci neustaly ani po několika měsících. Záchranáři si stěžují na šikanu, nové vedení hlavního města je připraveno se situací vážně zabývat, sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ nový radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO).
"Rozhodně se jím hodlám vážně zabývat, pokud možno bez časového prodlení," odpověděl Lacko s tím, že nemá v úmyslu problém nechat bez povšimnutí. Chce se co nejdříve sejít s oběma stranami sporu a napjatou situaci vyřešit. "Bez bezchybného fungování ZZS HMP je život obyvatel Prahy doslova v ohrožení. Proto je třeba, aby došlo ke zklidnění a jakákoli pracovní nesourodost a neshody se v nejvyšší možné míře eliminovaly," konstatuje radní. Podle svých slov si uvědomuje, jak je práce v této oblasti stresující pro všechny strany.
"Chci umožnit zaměstnancům, aby svou energii, kterou byli dosud nuceni směřovat jinam, věnovali pracovnímu nasazení," přislíbil radní s tím, že je připraven v co nejkratší době prostudovat veškerou dokumentaci a rozhodnout.
Konflikt mezi zaměstnanci a vedením pražské ZZS, především ředitelem Zdeňkem Schwarzem, vypukl v létě poté, kdy dispečink požádal o proplácení dvanáctihodinových směn jako u ostatních záchranek v republice, protože charakter práce neumožňuje dodržet zákonné pauzy na odpočinek. Požadavek byl tvrdě odmítnut, vzduchem létala vulgární slova a jako trest zmizela ze zázemí dispečinku načas i kuchyňská linka, na které si zaměstnanci připravovali jídlo. Ti se obrátili na odbory a začala válka.
Přibyly stížnosti na šikanující rotaci posádek sanitek po stanovištích po celém městě, dělení sehraných skupin a malé benefity ve srovnání s jinými zaměstnanci hlavního města. Bývalý radní pro zdravotnictví Martin Dlouhý (TOP 09) po schůzce se zaměstnanci slíbil, že se bude rozvášněnou záchrankou zabývat, podruhé se jim však podle jejich slov neozval.
Pohnutou situaci na záchrance dokládá i rostoucí počet členů odborů, které od jara změnily vedení a přestaly vycházet ředitelství ZZS vstříc a primárně řeší především problémy zaměstnanců.
Každý požadavek je odmítnut, přístup ředitele Schwarze k požadavkům odborů ilustruje styl jeho komunikace. Pokud už připustí, že možná nějaké problémy jsou, tvrdí, že o nich neví, a požádá o jejich zformulování a zaslání. Odbory tak učiní a první reakcí šéfa záchranky je, že to není na správném hlavičkovém papíře. Formálně správné podněty poté šmahem označil (v dopise, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici) za stalking ze strany zaměstnanců a zneužívání listopadu 1989.
Schwarz na druhou stranu argumentuje logicky tím, že jako šéf má právo vyžadovat bezchybné dodržování pravidel, obzvlášť na tak exponovaném pracovišti, jako je záchranka. Podle něj spory živí jednotlivci, kteří si tím léčí své osobní problémy. Podle ředitele hrála roli i jeho kandidatura v senátních volbách a konflikt zneužila jeho politická konkurence.
Naposledy se odboráři sešli s vedením ZZS v úterý 25. listopadu, podle slov účastníků skončila schůzka patem. S novým vedením města chtějí řešit nekoncepční a unáhlené kroky týkající se organizačních změn i nákupu techniky, zakonzervovanost a izolaci ZZS HMP od okolí ve vztahu k nemocnicím, ostatním záchrankám i dalším členům IZS, neschopnost motivovat zaměstnance, odchody odborníků a potřebu získat nové lékaře i zdravotníky a v neposlední řadě systematické porušování zákoníku práce při odměňování zaměstnanců a hrozící soudní spory.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.