<span>O důvěře vládě</span> by se mělo jednat okolo 10. srpna

Domácí
1. 7. 2010 18:49
Důvěra vlády bude projednávána kolem 10. srpna 2010.
Důvěra vlády bude projednávána kolem 10. srpna 2010.

Důvěra vlády bude projednávána kolem 10. srpna 2010.Poslanecká sněmovna by o vyslovení důvěry vznikající vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) mohla jednat kolem 10. srpna. V pořadu rádia Impuls Impulsy Václava Moravce to uvedla předsedkyně dolní sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Zdůraznila že konkrétní termín zatím stanoven nebyl.

Podle neoficiálních informací by nová vláda mohla být jmenována 12., nebo 13. července.

ČTĚTE TAKÉ: Koalice škrtla sněmovní program. Parlament zamrzl

Postup při hlasování sněmovny o důvěře vládě upravuje ústava a sněmovní jednací řád. Nová vláda musí předstoupit před dolní komoru a požádat ji o vyslovení důvěry do 30 dnů od jmenování. Důvěru získá, když ji při hlasování podpoří nadpoloviční většina přítomných poslanců. Aby se sněmovna mohla usnášet, musí být v sále aspoň 67 poslanců. Vznikající vláda ODS, TOP 09 a VV by ve dvousetčlenné dolní komoře disponovala 118 hlasy.

Němcová zdůraznila, že konkrétní termín zatím stanoven nebyl.Vlastnímu hlasování o důvěře předchází parlamentní rozprava. Zpravidla ji zahájí premiér, který poslance seznámí s programem kabinetu. V rozpravě pak obvykle vystupují předáci stran, kteří zformulují jejich postoj, i řadoví poslanci, kteří se zase podle své odbornosti většinou vyjadřují k jednotlivých částem vládního programu.

Po skončení rozpravy, která může trvat i několik dnů, sněmovna hlasuje, a to veřejně. Poslanci hlasují v abecedním pořadí počínaje poslancem, kterého vylosuje předsedající. Každý vyvolaný poslanec se vysloví "pro návrh", nebo "proti návrhu", případně zdržuje-li se hlasování, řekne "zdržuji se". Jiný projev poslance se považuje také za zdržení se hlasování.

Pokud vláda důvěru nezíská, prezident republiky jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá sněmovnu o důvěru. Když ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ