Lisabonská smlouva se dnes opět dostala do sněmovny. Nic víc se však v parlamentu nestalo. Politici o dokumentu vydrželi řečnit celé odpoledne, ke klíčovému hlasování se ale vůbec nedostali. Sněmovna se k Lisabonu vrátí zítra.
Dopoledne to vypadalo, že se občanští demokraté i dnes pokusí jednání o lisabonské smlouvě přerušit. Nakonec se ale dohodli, že o euroústavě hlasovat budou. A co víc, v poslaneckém klubu si odsouhlasili takzvané „volné" hlasování. „Dohodli jsme se, že bude každý hlasovat podle svého názoru," řekla místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
Po zahájení schůze a projevu šéfa ODS Mirka Topolánka to ale opět spíše vypadalo, že ODS je blíže myšlence schůzi přerušit. „Budeme se snažit schůzi přerušit, a pokud se to nepodaří, budeme hlasovat volně," řekl v přestávce jednání občanský demokrat Marek Benda.
Nejpravděpodobnější scénář hodinu po začátku schůze byl tedy takový, že se sociálním demokratům nepodaří prosadit, aby se o lisabonské smlouvě hlasovalo už dnes. Zaskočili je komunisti, kteří také vyrukovali s požadavkem na odsunutí euroústavy na později. A tak se v podvečer skutečně stalo. Schůze byla přerušena do zítřka.
ODS: Lisabon až po radaru
Další jednání o lisabonské smlouvě tak kromě zakončení vleklých debat přinese i další věc: ukáže, jaké je rozložení sil v klubu občanských demokratů. Právě euroústava je tím, co vyvolalo největší nelad mezi dvěma tábory v ODS - jedním reprezentovaným prezidentem Václavem Klausem a druhým, který vede předseda Mirek Topolánek. A Klaus i kvůli postoji topolánkovců k euroústavě dokonce nedávno opustil post čestného předsedy konzervativců.
„Předseda Topolánek na klubu upozornil i na riziko, že část nespokojenců může pomoci ČSSD k položení vlády," řekla Němcová. Na mysli měla nejspíš především odpadlíky Juraje Ranince, Jana Schwippela a Alenu Páralovou, přidat by se ale mohli i další odpůrci euroústavy.
Konzervativci si na prosincovém přelomovém kongresu navíc odhlasovali, že by se měla lisabonská smlouva ve sněmovně schvalovat až po smlouvách o radaru. A ten přijde na řadu až na schůzi, která začíná bezprostředně po té „lisabonské" - buď dnes odpoledne, nebo zítra ráno.
Zelení se budou snažit radarové smlouvy odložit na neurčito. „Bylo by vhodné počkat na stanovisko nové americké administrativy," navrhuje předseda Strany zelených Martin Bursík. S touto aktivitou však nejspíš zůstanou zelení v koalici osamoceni.
Postoj ostatních koaličních stran k ratifikaci lisabonské smlouvy je jednoznačný - lidovci i zelení budou hlasovat pro. Podpis českého prezidenta pod novou euroústavou by rádi viděli i sociální demokraté, je tedy pravděpodobné, že lisabonská smlouva dnes odpoledne ve sněmovně dostane zelenou.
Foto: ČTK