Politické šachy
ODS a ČSSD řeší, jak vycouvat z přímé volby prezidenta
13.10.2011 09:40 Původní zpráva
Jak ven ze začarovaného kruhu? Tak právě tohle dilema podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ v současné chvíli řeší představitelé dvou nejsilnějších parlamentních stran ODS a ČSSD.
Voliči po přímé volbě prezidenta touží, v posledních průzkumech agentury SC&C se pro tuto možnost vyslovilo dokonce osm z deseti lidí. Politikům ze zmíněných stran se však do zásadní ústavní změny najednou příliš nechce. Důvody mají zřejmě rozdílné, ale společnou motivací může být fakt, že lidé by podle zmíněného průzkumu na Hradě v současné chvíli nejraději viděli bývalého úřednického premiéra Jana Fischera.
Elegantním řešením situace má být podle dvou na sobě nezávislých zdrojů z obou partají "zakopání se na pozicích". Socialisté hodlají ve druhém čtení ve sněmovně trvat na svých pozměňovacích návrzích, které by omezily pravomoci budoucí hlavy státu a umožnily například její trestní odpovědnost nebo snazší odvolání. Naproti tomu ODS, jejíž ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil do sněmovny zákon předložil, bude striktně trvat na současném znění. Jelikož se jedná o změnu ústavní, dvoutřetinové většiny se nikdo nedobere.
O tom, že všichni zúčastnění berou dění kolem uzákonění přímé prezidentské volby velmi vážně, svědčí i fakt, že vedení ČSSD svolalo na dnešní časné ráno do Prahy zásadní schůzku na toto téma. "Ano, to je pravda. Na schůzce se bude rozebírat náš další postup. Jednání se vedle vedení strany mají účastnit naši poslanci ústavněprávního výboru sněmovny a někteří senátoři," potvrdil ve středu odpoledne schůzku on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Jeroným Tejc, který ale jakékoli dohody s ODS o shození přímé volby rezolutně popřel.
"Je to nesmysl. Proč bychom to dělali? Přímá volba prezidenta byla a je naší prioritou. Svědčí o tom i fakt, že jako první zákon v tomto volebním období jsme se snažili prosadit náš vlastní návrh," doplnil.
Podle Tejce je zřejmé, že z celé škály pozměňovacích návrhů, které obsahují třeba i omezení prezidentských milostí pro ještě neodsouzené nebo pravomoc sněmovny rozhodnout o referendu na odvolání prezidenta, se některé věci neprosadí. Jiné ale budou mít prioritu. Novinkou, která by podle ČSSD mohla pojistit stálou nezávislost České národní banky na vlivech finančních skupin, by se mohla stát změna ve jmenování členů bankovní rady. Na rozdíl od současných pravidel by musel prezident získat i podpis premiéra či ministra financí. "Nebudeme ale předem oznamovat, které jsou pro nás prioritní," doplnil Tejc, který vidí možnost dohody napříč politickým spektrem zhruba 50 na 50.
ČSSD chybí silný kandidát
A proč by vůbec sociální demokraté měli za komplikovaným zablokováním přímé volby stát? Stejně jako ODS nemají v současné chvíli nějakého jasného lídra na tuto pozici, který by konkurenci jednoznačně zválcoval. ČSSD propagovaný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský má podle průzkumů podporu zhruba dvanácti procent voličů. V případě nepřímé volby však při současném rozložení sil ve sněmovně a Senátu by ale nemusel být jako kandidát zcela neprůchodný.
Pravděpodobnost úspěchu přijetí přímé volby vidí jako padesátiprocentní i autor vládní předlohy Jiří Pospíšil z ODS. Jeho partaj sice na rozdíl od socialistů a třeba Věcí veřejných přímou volbu prezidenta voličům neslíbila, zavázala se však k jejímu prosazování v koaliční smlouvě. "Jak jsem již naznačil, pro nás byl již určitý ústupek, když jsme v koaliční smlouvě s přímou volbou souhlasili. Nepředpokládám, že by ODS byla ochotna k nějakým dalším výrazným ústupkům," svěřil se Pospíšil na sklonku září novinářům z deníku Právo.
Některými médii propírané variantě o schválení prezidentského ústavního zákona bez ODS nic nenasvědčuje. TOP 09 i VV jsou k návrhům ČSSD vstřícné a za případné podpory komunistů, kteří na tuto notu také slyší, by mohly pohodlně uspět jak ve sněmovně, tak v Senátu. Další vládní krize by ovšem nebyla pravděpodobně pouhým kočkováním jako doposud.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.