ODS chce udělat z Česka daňový ráj, protestuje vláda

Domácí
14. 8. 2015 05:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Naděje na zrušení silniční daně, a tím i úspory v peněženkách, jsou ohrožené. Návrh, který koncem července představila ODS, je totiž podle vlády nesmyslný a nekoncepční. Vedl by podle ní k tomu, že by si zde firmy z ostatních členských zemí Evropských zemí přihlašovaly svá auta. Česko by se tak stalo pro "kamioňáky" daňovým rájem. Vyplývá to z dokumentu, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Návrh tak se vší pravděpodobností neprojde sněmovnou.

"V současnosti musí každý takový podnikatel za každé motorové vozidlo platit roční částku ve výši 1200 až 4200 korun ročně. Daň je velmi složitá na výběr a představuje neúměrnou administrativní zátěž pro podnikatele, kteří jsou při využívání motorového vozidla pro podnikání oproti ostatním podnikatelům již tak zatíženi spotřební daní," odůvodňovala svůj návrh ODS. Vzhledem k nízkému inkasu a vysokým nákladům na správu daně prý proto pokládá za nejvhodnější silniční daň zrušit.

Nekoncepční nesmysl

Vláda se ovšem podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ chystá vyslovit s návrhem nesouhlas. "Nekoncepčnost a nesystematičnost návrhu zákona spočívá v tom, že nezapadá do žádné celkové střednědobé daňové koncepce a návrh je řešen s absencí jakékoli vazby na celkovou hospodářskou politiku státu a nastavení daňového systému," konstatuje se ve vládním materiálu. Česko by navíc přišlo o téměř 5,77 miliardy, které daň do rozpočtu přináší.

Zrušení silniční daně by navíc podle vlády mohlo způsobit i problémy ve vztahu k ostatním členským zemím Evropské unie. Vozidlo určené nebo používané k přepravě nákladů je totiž oprávněn zdanit pouze členský stát, v němž je registrováno. "V případě zrušení této daně by bylo možné odůvodněně očekávat nárůst počtu subjektů, které by účelově registrovaly svá vozidla na území České republiky," konstatuje vládní materiál.

"Vytvoření takového prostoru pro nevhodnou daňovou optimalizaci by mohlo poškodit kredit České republiky u okolních členských států EU, jelikož Česká republika by se v tomto ohledu mohla stát nežádoucím 'daňovým rájem'," dodává.

Rozhádaná opozice

Návrh přitom nekritizuje pouze vláda, ale i opoziční TOP 09. A to natolik, že se kvůli tomu s ODS, svým přirozeným spojencem ve sněmovně, rozhádala. Místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek totiž označil návrh za populismus. A vzbudil bouři odporu v ODS. "Podle pana Kalouska je návrh ODS na zrušení jedné konkrétní daně populismem. Není divu, když pan Kalousek coby ministr financí daně zvedl, ovšem politický účet za to tehdy zaplatila ODS. Proto se teď vracíme, na rozdíl od pana Kalouska, ke skutečné pravicové politice," hájil návrh první místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil

Realitou ovšem je, že odůvodnění o nerentabilitě silniční daně, kterým ODS její zrušení odůvodnila, není na místě. Za rok 2014 totiž činilo celkové inkaso 5,77 miliardy korun, v roce 2013 činilo 5,23 miliardy korun. Výběr silniční daně zajišťovalo 638 úředníků, jejichž mzdové náklady činily pouze 400 milionů korun.

Autor: - pcl -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ