Kritika
ODS: Premiér by mohl vysvětlit Babišovi, k čemu je parlament
09.12.2014 16:30
Premiér Bohuslav Sobotka by mohl dát ministru financí Andreji Babišovi politické školení, aby mu vysvětlil, k čemu je parlament, míní občanští demokraté. Babiš podle nich nechápe úlohu parlamentu a vyjadřuje se o něm pohrdavě. ODS na tiskové konferenci před jednáním sněmovny kritizovala také zahraniční politiku vlády a návrh na posílení pravomocí ombudsmanky.
"My jsme tady opakovaně svědky toho, že někteří ústavní činitelé se pohrdavě vyjadřují o parlamentu, a to je nesmírně škodlivé pro naši politickou kulturu a je to nebezpečné i z hlediska budoucnosti," nechal se slyšet předseda ODS Petr Fiala. Jedním z těch, kdo tak činí, je podle něj vicepremiér Babiš.
"Skoro bych chtěl požádat pana premiéra, aby mu dal nějaké politické školení, omlouvám se za ta slova, a vysvětlil mu, k čemu parlament je a jaká je jeho úloha. Ale také to, že moc vlády vychází z moci parlamentu a že se také parlamentu zodpovídá," podotkl.
Kdyby to podle něj šéf hnutí ANO chápal, nemohl by ve své závěrečné řeči ke státnímu rozpočtu pronést například toto: "Jsem strašně překvapený, že je tady tolik připomínek a tolik návrhů, protože - znova opakuju- zaměstnavatelé, odboráři i prezident dokonce, všichni byli spokojeni," citoval Fiala Babišova slova o rozpočtu na příští rok. Zopakoval také výhrady ODS k jeho návrhu.
Opoziční strana dnes také znovu kritizovala zahraniční politiku vlády, která je podle ní nejednotná a nejasná. Konkrétně se Fiala zmínil o prvním náměstkovi na ministerstvu zahraničí Petru Drulákovi. Čekal prý, že když s ním Sobotka nesouhlasí, tak ho nechá buď odvolat, nebo sjedná nápravu. Podle Fialy se ale nic nestalo a Drulák dále pracuje na nové koncepci české zahraniční politiky.
Sobotka během nedávné návštěvy Washingtonu poznamenal, že státní úředníci, včetně Druláka, musejí dodržovat vládní politiku. Řekl to v souvislosti s prosazováním lidských práv v rámci české zahraniční politiky.
ODS se ohradila také proti rozšíření pravomocí ombudsmanky, které chystá vláda. Je to podle ní pokus mimořádně nebezpečný, který by vytvořil další komoru parlamentu. Strana tak prý udělá vše pro to, aby přijetí zákona ve sněmovně zabránila.
Návrh, který v pondělí schválila vláda, počítá s tím, že se veřejný ochránce práv bude moci nově obracet na Ústavní soud s žádostí o zrušení sporných zákonů či jejich částí. Bude také moci podávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.