ODS stojí za Topolánkem. A pustila se do Klause
26.03.2009 20:09 Původní zpráva Aktualizováno 26.03. 20:53
ODS kritizuje prezidenta Václava Klause. Míní, že svým prohlášením nevyřadil ze hry o novou vládu komunisty. A navíc si ODS stojí za Topolánkem: "Čekáme, že prezident bude postupovat podle ústavních zvyklostí a pověří předsedu nejsilnější strany," usnesla se výkonná rada ODS.
Širší vedení strany diskutovalo o nejnovějším vývoji kolem pádu vlády v den demise bezmála čtyři hodiny. Shodlo se mimo jiné na tom, že nejlepším řešením by byly předčasné volby. Ještě před nimi ale žádají pro svého předsedu další pokus o vládu.
"Žádný člen ODS, s výjimkou předsedy, nemá mandát přijmout pověření k sestavení vlády," říká nejnovější usnesení výkonné rady ODS. Strana se tím staví za Mirka Topolánka. A to přesto, že jeho stranický rival Pavel Bém, o kterém se jako dalším možném premiérovi spekulovalo, již odmítl, že by chtěl sestavovat příští kabinet.
ČTĚTE TAKÉ: Vše o pádu vlády: krize, vyjednávání, výroky
Vedení ODS se také ostře pustilo do Klause. Vadí jim, že hned nedal možnost své "mateřské" straně, ale naopak vyhlásil, že vládu může sestavit každý, kdo na Hrad přinese 101 hlasů. "Jsme znepokojeni jeho prohlášením, nevyloučil komunistické hlasy," říkají lídři ODS. Strana také představila ty, kteří budou o další koalici vyjednávat. Trojici tvoří Mirek Topolánek, místopředseda David Vodrážka a šéf poslanců Petr Tluchoř.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus přijal demisi vlády. Má tvrdé podmínky pro novou
Předčasné volby by měl umožnit podle ODS zvláštní zákon. "Je to jediné správné řešení situace," uvedla rada a ostře odsoudila vyslovení nedůvěry vládě. "Hlasování vyvolané uprostřed historicky prvního českého předsednictví bylo naprosto bezprecedentním krokem. Bylo to vítězství zloby, zášti a neodpovědnosti," přečetl usnesení lídr evropské kandidátky Jan Zahradil.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Za pádem vlády stáli Klaus, Tlustý a Bém
Šnajdr: O pádu vlády vyjednával i "kakaový" Kraus
ODS žádá také hlavy poslanců Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela, kteří zvedli ruce pro pád vlády s opozicí. "Společné hlasování s komunisty pro nedůvěru vládě vedené předsedou ODS považujeme za neslučitelné s členstvím v ODS," píše se v prohlášení, v němž širší vedení strany vyzvalo oba k složení stranických průkazek.
ČTĚTE TAKÉ: Schwippelová riskuje kvůli synovi zrušení buňky ODS
Pokud oba rebelové sami stranu neopustí, žádá výkonná rada jejich sdružení, aby je vyloučila. Do 15. dubna. Termín je zároveň jakýmsi ultimátem pro místní organizace Zadní Třebáň a Rakovník. Pokud se žádosti vedení ODS nepodřídí, výkonná rada má pravomoc sdružení zrušit. Předsedkyně stranické buňky v Zadní Třebáni, která je zároveň matkou poslance Schwippela, se už vyjádřila, že rebela nemá důvod ze strany vyloučit.
Foto: Robert Sedmík, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.