Občanští demokraté vracejí úder sociálním demokratům. V sobotu přišli socialisté s obviněním, že si ODS koupila jejich poslance Petra Wolfa. Podle občanských demokratů má však Wolfův odchod z poslaneckého klubu prozaičtější vysvětlení: ČSSD hledá způsob, jak přikrýt krizi uvnitř strany.
"Žádnou většinu ve sněmovně jsme si nezajistili. Vůbec nevím, jestli s námi ten pán - jak se vlastně jmenuje - bude hlasovat," předstíral ztrátu paměti místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Odpovídal na otázku, zda má ODS ve sněmovně jistou podporu pro radar.
ČTĚTE TAKÉ: Za odchod Wolfa z klubu ČSSD prý může ODS
Sociálně demokratický poslanec Jan Hamáček však znovu zopakoval slova šéfa poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška: kabinet Mirka Topolánka hledá východisko z krize, do níž jej uvrhly zelené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková. Ty se nechaly slyšet, že ruku pro radar nezvednou.
"Vždycky, když je tato vláda v krizi, tak se objeví nějaký konstruktivní poslanec. Poprvé je to náhoda, podruhé shoda náhod, ale když je to už potřetí, tak jde o jasný úmysl," řekl Hamáček v televizní debatě.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci na jedno použití. Řešení vládních problémů
Rath: Topolánek "banánizuje" českou politiku
Poslanec David Rath šel v nařčení vlády ještě dále. V diskusním pořadu televize Prima obvinil premiéra Mirka Topolánka, že uplácením poslanců zavádí v Česku zvyky z banánových republik. „To, co dělá Topolánkova vláda, je banánizace českých poměrů," uvedl Rath.
Vondra ostře odmítl spekulace, že ODS uzavřela s Wolfem obchod. "Sociální demokracie by se měla raději zamyslet nad nedemokratickými praktikami, které panují uvnitř ČSSD. Některým členům skutečně nemusí být příjemná diktatura Jiřího Paroubka a Davida Ratha," řekl Vondra.
Vzkaz pro USA: Vypovíme smlouvu o radaru
Pokud smlouva projde Poslaneckou sněmovnou s pomocí hlasů přeběhlíků, hrozí sociální demokraté jejím vypovězením, až se dostanou znovu k moci. "Vláda s námi nechce vyjednávat. Na tak zásadních věcech bychom se přitom měli shodnout," řekl Hamáček. "V budoucnu budeme proto požadovat revizi smlouvy a případně ji vypovíme," dodal.
Podle Hamáčka jde i o přímý vzkaz pro USA. Do Prahy má přitom 8. července přijet americká delegace v čele s Condoleezzou Riceovou podepsat hlavní smlouvu o radaru. Přestřelka mezi dvěma nejsilnějšími parlamentními stranami nyní může ohrozit i české předsednictví v Evropské unii. "Co se týče předsednictví, tak podle mě padla možnost jakékoli dohody," nechal se slyšet Hamáček. ČSSD proto dopředu vyhlásila, že po dobu českého vládnutí v EU nebude párovat nepřítomné vládní poslance. Podle Alexandra Vondry je však stále dost času na to, aby se znesvářené strany dohodly.
Foto: Petra Mášová, Jan Zatorsky