Televize Barrandov
Okamura v Aréně Jaromíra Soukupa: Chceme vyměnit ČSSD a být ve vládě
13.11.2018 23:47 Původní zpráva
Hosty pořadu televize Barrandov Aréna Jaromíra Soukupa tentokrát byli předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, předseda odborové organizace ve společnosti Bosch Diesel Jihlava Roman Bence, předseda hnutí SPD Tomio Okamura, poslanec za ODS Jan Skopeček a poslanec za KSČM Pavel Kováčik.
Vzhledem k událostem, které v pondělí večer otřásly českou politickou scénou, se v úvodu pořadu Jaromír Soukup musel věnovat kauze Čapí hnízdo. Generální ředitel nabídl také svůj pohled na věc. Jedná se podle něj o hon na premiéra Andreje Babiše. Reportáž serveru Seznam zprávy přirovnal k novinářskému hyenismu.
Předsedové opozičních stran dopoledne vydali společné prohlášení, ve kterém mimo jiné uvedli, že budou hlasovat o nedůvěře vládě. Na tomto archu stojí také podpis předsedy strany SPD Tomia Okamury, který v Aréně vysvětlil postoj své strany. "My chceme o nedůvěře vlády hlasovat, ale zcela z jiného důvodu. Chceme vyměnit ČSSD, být ve vládě a prosazovat náš program," uvedl.
Nejen on svými slovy vyvolal reakci ostatních hostů. Na slova moderátora Soukupa reagoval také poslanec největší opoziční strany Jan Skopeček z ODS. "Proti reportáži můžeme mít jakékoli výhrady. Důležité ale je, že v ní zazní vážná fakta, po kterých hlasování o důvěře vlády prostě vyvolat musíme. Nezapomínejme také, že Andrej Babiš zatáhl své nemocné děti do kauzy sám," připomněl Skopeček, a reagoval tak na výhrady Soukupa, že je nemorální zatáhnout nemocného člověka do podobné kauzy.
Příznivce si získal v Pavlu Kováčikovi, kterému přišla reportáž trochu za hranou. Nemocní lidé jsou podle něj mezí, která by se v podobných případech neměla překračovat. "Navíc je nepřijatelné honit policii, aby případ uzavřela. Nemáme do toho co zasahovat."
Diskuzi také obohatily názory dalších dvou hostů, kteří s politikou na vrcholné úrovni nemají co do činění. Předseda ČMKOS Josef Středula volal po lepších morálních pravidlech. "Teď tu žádná nejsou. Je to otázka chování politiků i vůči sobě. U novinářů je situace podobná. Pak je to vyšetřování policie. Veřejnost neví, co dělá, kde dělá, a kauzy trvají příliš dlouho," nabídl svůj postoj.
Bence zdůraznil, že mu přijde úsměvné, jak někteří politici najednou volají po morálce. "Nemám pocit, že by pan Babiš a jeho rodina spolupracovali s policií, jak by měli. Nikdo z nás by si přece nemohl dovolit být rok v ústraní. Jeho syn nebyl řádně vyšetřen," řekl.
Problém jménem odliv kapitálu
Kvůli těmto novým poznatkům v kauze Čapí hnízdo se tak na původní téma dostalo až později. Moderátor pořadu přišel se zprávou, že čtvrt milionu českých občanů žije v zahraničí, a zejména je špatně, pokud do ciziny odcházejí vzdělaní lidé. Především inženýři a pracovníci v oboru zdravotnictví.
Hosté sice s jeho pohledem souhlasili, ale zároveň uvedli, že v porovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi je na tom Česká republika relativně dobře. "Přesto ale máme problémy s některými profesemi. Především lékaři a zdravotními sestrami. Investovali jsme do nich poměrně dost peněz, ale protože jsme je náležitě finančně neohodnotili, tak odešli," připomněl Kováčik.
Podle Okamury je česká ekonomika založena na levné pracovní síle. "Peníze u nás nesměřují zpět k občanům. Měli bychom je více použít na vyšší mzdy, a ne je odvádět do zahraničí," uvedl. Že jsou mzdy v České republice nízké, zdůraznili také další hosté. Minimální mzda patří v naší zemi mezi nejnižší v porovnání s Evropskou unií.
Soukup nadále připomněl průzkum, dle kterého pracují Češi o 500 hodin v průměru více než Němci. Přesto jsou hůře placení. "Já bych zase nerad, abychom se dostali z levné práce do drahé," reagoval Skopeček. "Samozřejmě že odliv kapitálu je velký problém. Nenecháváme růst domácí firmy a podporujeme zahraniční korporace. Musíme vytvořit lepší podmínky pro investice domácím."
Předseda SPD Okamura připomněl návrh své strany, který se týká snížení vodného a stočného. Navrhl také proplácení prvních tří dní nemocenské ze státní kasy. "Nadnárodní korporace by také měly část svého zisku reinvestovat v Česku," doplnil. O minimální mzdě bude hovořit také premiér Andrej Babiš po svém návratu ze zahraniční cesty.
Celá vášnivá debata se vedla zejména o výši minimální mzdy a důchodech. Kováčik uvedl, že spolu obě věci výrazně souvisejí. "Zvedneme-li minimální mzdu, vzroste tím i průměrná a také důchody. Druhou podmínkou je jejich každoroční valorizace," nastínil. Podle Benceho je třeba také snižovat věkovou hranici pro důchod.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.