<span>Ostrý nástup Johna.</span> Úředníci mají pět dnů na 50 úkolů

Domácí
13. 7. 2010 16:13
První náměstek Jiří Komorous předal vnitro Radku Johnovi.
První náměstek Jiří Komorous předal vnitro Radku Johnovi.

Dopoledne jmenoval prezident nové ministry, v průběhu dne tak mohli přebírat své úřady. Jako první převzal Černínský palác staronový ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, o poznání razantněji se však práce chopil Radek John na vnitru.

Na střídání na ministerstvu zahraničí si jinak rozvážný "kníže" pospíšil. Šéf TOP 09 si posunul hodinky o několik desítek minut napřed a pak musel v okolí čekat, až dorazí v určený čas premiér Petr Nečas, aby ho do úřadu oficiálně uvedl.

Karel Schwarzenberg na premiéra čekal na čerstvém vzduchu.

Předávání se zvrhlo v patnáctiminutovou děkovačku. Jindy vtipný Schwarzenberg s Petrem Nečasem jako by se vžili do role strohých diplomatů, děkovali sobě navzájem i úřednickému ministrovi Janu Kohoutovi a ten na oplátku zase jim. "Je to déjà vu. Před čtrnácti měsíci jsme si to předávali v opačném gardu," zavtipkoval jako jediný Kohout.

Schwarzenberg se vrací na post, který před pádem Topolánkovy vlády vedl za zelené.  Priority mu před médii vyjmenoval nový premiér: Silná transatlantická vazba, aktivní politika uvnitř Evropské unie, snaha o maximálně kvalitní vztahy se sousedními zeměmi, obchodní diplomacie. "I ministerstvo zahraničí může přispět k ekonomické prosperitě a k reformám," míní Nečas. A Schwarzenberg slíbil, že jeho dva a půl tisíce lidí bude k dispozici prezidentovi, premiérovi i vládě.

Jan Kohout doministroval, v diplomacii však asi zůstane.

Ministerstvo vnitra předal novému šéfovi Radku Johnovi (VV) netradičně první náměstek Jiří Komorous. Doslouživší ministr Martin Pecina (za ČSSD) je údajně na dlouhodobě dopředu plánované dovolené. Předání pomyslného klíče z rukou Komorouse se tak nakonec zvrtlo v lehce ironické. John totiž o víkendu prohlásil, že Komorouse coby náměstka nechce.

A co by John na ministerstvu rád? Zejména zatočit s korupcí a pak také s poměry na ministerstvu, kde se bude muset šetřit. Současný management dostane v podobě nového organizačního řádu 50 úkolů, s nimiž se bude muset vypořádat. "Většinu lze splnit do pěti dnů," prohlásil John a poprosil o trpělivost.

První náměstek Jiří Komorous předal vnitro Radku Johnovi.

"Doba hájení bývala sto dní, ale já prosím jen o třicet. Doba se zrychluje," řekl John. Co konkrétně bude management řešit? To už nový ministr neupřesnil. Tisková konference byla totiž bez dotazů. S nádechem tak trochu top secret (přísně tajné). Do budoucna prý ale bude resort komunikativnější.

Nedlouho poté oznámilo ministerstvo nové náměstky. Dosavadní ministr obrany Martin Barták (ODS) bude mít na vnitru na starosti mezinárodní vztahy, jeho spolustraník Jaroslav Salivar bude prvním náměstkem pro vnitřní bezpečnost. Věci veřejné se postarají o informatiku (Miroslav Zahálka) a o veřejnou správu a archivnictví (František Vavera). Michal Moroz z TOP 09 bude náměstkem pro strategie a programové řízení. Ve funkci zůstává Světlana Kubíková, stávající první náměstkyně pro ekonomiku a provoz.

Finance nejlíp poslepu 

Stejné déjà vu jako v případě střídání na ministerstvu zahraničí zažil resort financí. Tam se také exministr vracel na svůj post opuštěný před 14 měsíci. Miroslav Kalousek vystoupal po jinak pečlivě hlídaném červeném koberci do foyer budovy, rozšafně se pozdravil s ochrankou a úslužně srazil podpatky před přicházejícím ministrem Janotou. Pak společně museli dlouhé minuty čekat na premiéra Nečase, který se zdržel.

 Staronového ministra financí Kalouska uvítal Eduard Janota.

"Nejprve se musím seznámit s resortem," vtipkoval Kalousek a Janota ve smíchu dodal: "Poslepu nejlíp". Pak ale svého nástupce poplácal po zádech: "Jsi kamarád, tak ti to přeju. Ale rozhodně ti to nezávidím." Po uzavřené debatě s premiérem politici poděkovali dlouholetému správci rozpočtu a ten prozradil, že už před pár týdny připravil pro svého nástupce předávací protokol. "Nevěděl jsem, kdo jím bude, tak jsem sepsal poctivě všechny problémy i s návodem na řešení. Teď si myslím, že to nebude potřeba," polichotil Kalouskovi. Přiznal také že dvakrát litoval, že přijal nabídku do vlády. A Kalousek zase sliboval profi tým a profi práci. "Jsem rád, že mě tady nečeká žádné překvapení, znám problémy i spolupracovníky," řekl.

Jiří Besser převzal ministerstvo kultury od Václava Riedlbaucha.

Václav Riedlbauch, opouštějící ministerstvo kultury, popřál svému nástupci Jiřímu Besserovi hodně štěstí při radikálních rozhodnutích: "Nebude to jen otázka Národní galerie, dluh vůči kultuře v Česku je 60 až 70 miliard." Nový ministr však hlavně potvrdil Nečasovu připomínku, že je členem vlády rozpočtové odpovědnosti a že nepřijde s nůší prostředků. "První krok bude, že se pokusím najít rezervy v rozpočtu. Do budoucna budeme chtít shánět peníze i z jiných zdrojů než ze státní pokladny."

Asi nejdéle trvalo předávání ministerstva spravedlnosti, na které usedl veterán Jiří Pospíšil (ODS), jednali bezmála hodinu. "Je to zvláštní pocit, vstoupit potřetí do stejné řeky," prohlásil Pospíšil. "Ale říká se do třetice všeho dobrého, alespoň tady v Čechách..."

Jiří Pospíšil je ministrem už potřetí.

"I na Moravě," doplnil ho premiér. Končící Daniela Kovářová je prý ráda, že vrací ministerstvo ve stejném stavu, v jakém jej obdržela, ne-li lepším. Nadále prý budou s Jiřím Pospíšilem spolupracovat.

Za šéfa úřadu vlády si Petr Nečas vybral Lubomíra Poula, dosavadního vedoucího úřadu a šéfa kabinetu na ministerstvu průmyslu a obchodu. Napsal to server Lidovky.cz.

Foto: Tomáš Nosil, Robert Sedmík, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ