Parkanová: <span>O misích</span> se musí domluvit šéfové ODS a ČSSD

Domácí
2. 12. 2008 21:17
O misích české armády budou muset jednat předsedové ODS a ČSSD.
O misích české armády budou muset jednat předsedové ODS a ČSSD.
O misích české armády budou muset jednat předsedové ODS a ČSSD.Zahraniční mise české armády v příštím roce budou muset prodiskutovat šéfové největší vládní a opoziční strany, tedy ODS a ČSSD. Jednání se však bude moci uskutečnit až po víkendovém volebním kongresu ODS, ze kterého vzejde její nový předseda.

Na dnešním jednání branného výboru Poslanecké sněmovny to prohlásila ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Sněmovní výbor projednávání materiálu o vyslání vojáků do Kosova, Afghánistánu a na několik dalších míst poté odložil o týden.

Pokud se poslancům do konce roku nepodaří schválit mandát pro práci českých vojáků v zahraničí, nastane bezprecedentní situace. Vláda může rozhodnout o vyslání jednotek na dva měsíce, musí však pak požádat o souhlas s vysláním poslance. Nejpozději po dvou měsících by se jednotky musely vrátit zpět do Česka.

Vláda už v říjnu odsouhlasila plán pro příští rok, který počítá s pokračováním mise KFOR v Kosovu, kde by působilo až 550 vojáků. Druhým pro českou armádu významným místem má zůstat Afghánistán, kde kabinet odsouhlasil navýšit personál v misi ISAF Severoatlantické aliance v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar z nynějších 415 na 645 osob a sto příslušníků speciálních sil by v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda bojovalo s příslušníky hnutí Taliban. Obrana připouští i možnost, že by se počet vojáků v misi ISAF zvýšil jen na 480 lidí.

Gripeny možná budou hlídat vzdušný prostor Pobaltí.V roce 2009 by také čtyři české letouny Jas-39 Gripen měly po několik měsíců pomáhat s ochranou vzdušeného prostoru tří pobaltských zemí, pět vojáků by cvičilo své místní kolegy v Iráku a několik mužů by působilo v misích například v Čadu či na Sinajském poloostrově. Připravena je i česká účast ve společné česko-slovenské bojové skupině v rámci Evropské unie ve druhé polovině příštího roku.

Proti návrhu vlády, která nyní nedisponuje v parlamentu jasnou většinou, vystupuje opozice. Místopředseda výboru za ČSSD Antonín Seďa dnes zpochybnil například materiální vybavení vojáků v Afghánistánu a poukázal i na rozpor mezi ministerstvem obrany deklarovaných 2,42 miliardy pro financování misí a jen 1,87 miliardy korun, které jsou na stejný účel zmiňovány ve státním rozpočtu.

ČTĚTE TAKÉ: Ministerstvo obrany chce více vojáků v Afghánistánu

Členové výboru z několika stran však při dnešním jednání poukazovali na fakt, že celá záležitost s neschválením pro vojáky potřebného mandátu je především věcí politickou. Projednávání pak bylo odloženo o týden.

Na kongresu ODS budou delegáti volit předsedu své strany v neděli. Stojí proti sobě současný předseda a premiér Mirek Topolánek a jeho dosavadní první místopředseda a pražský primátor Pavel Bém. Výsledky regionálních sněmů zatím dávají větší šance současnému šéfovi kabinetu. Ten se už delší dobu pokouší s předákem největší opoziční strany ČSSD Jiřím Parobkem dosáhnout dohody o toleranci mezi vládou a opozicí v době českého předsednictví Evropské unie v první polovině příštího roku.

Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ