O Pavlu Němcovi se mluví jako o lobbistovi a šedé eminenci české justice. Kromě sporného chování v mediálně propíraných kauzách katarského prince a Jiřího Čunka, z níž si odnesl nálepku „justičního mafiána", budí rozpaky i jeho epizoda v roli poradce Úřadu vlády ČR. Smlouva, jejíž obsah obě strany stále tají, s květnovým nástupem úřednické vlády přesně po dvou letech zanikla.
Podle informací TÝDNE stojí za ukončením spolupráce přímo premiér Jan Fischer, který si nechtěl od Němce ušpinit ruce. Sám Němec kontrakt s Úřadem vlády ČR odmítl komentovat. "Zákon o advokacii mi ukládá poměrně přísnou povinnost mlčenlivosti. Nemohu odpovědět ani na otázku, zda mezi mnou jako advokátem a Úřadem vlády ČR byla či je uzavřerna nějaká smlouva," sdělil TÝDNU e-mailem.
ČTĚTE TAKÉ: O justiční mafii nesmí rozhodovat soudce Cepl
Dohoda skončila i přesto, že daňového poplatníka nestály Němcovy rady ani korunu. "Uzavřená smlouva nebyla naplněna a Pavel Němec Úřadu vlády ČR nefakturoval žádné služby," řekl mluvčí Fischerova kabinetu Roman Prorok. Jinými slovy: Němec sice byl v okruhu externích poradců, fakticky však pro vládu neudělal nic. Ještě před několika měsíci ale vedoucí Úřadu vlády Jan Novák tvrdil, že Němec si přijde na "nízkou částku", konkretizovat ji nicméně nechtěl.
"Určitě to nedělal zadarmo, protože on nepatří k těm, kteří by něco dělali zadarmo," podotýká k vládnímu angažmá Němce jeho vytrvalá kritička Marie Benešová. Jenže být poradcem Úřadu vlády ČR nemusí nést jen finanční prospěch.
ČTĚTE TAKÉ: Vrchní soud vrací kauzu justiční mafie na začátek
Jak Čunkova kauza odhalila justiční mafii
Ještě v době trvání smlouvy s Úřadem vlády ČR získala právnická kancelář, v níž má Němec třetinu (stejně jako jeho sestra), podíl na lukrativní státní zakázce. Němec a spol. získali smlouvu na vymáhání mýtného suma sumárum za deset milionů ročně. Němcova kancelář vyhrála zakázku vypsanou na šest let společně s firmou BSP Lawyers Partners.
Foto: Robert Zlatohlávek