Ministr zahraničí
Petříček: NATO na Ukrajině pomáhá ke stabilitě
04.12.2018 15:04
Severoatlantická aliance podporuje Ukrajinu a praktickými kroky přispívá ke stabilitě, bezpečnosti i odolnosti země. Při příchodu na jednání se svými kolegy ze zemí NATO to v Bruselu novinářům řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Připomněl, že aliance po posledním incidentu v Kerčském průlivu, při němž ruské vojenské lodě zadržely tři ukrajinská plavidla s 24 námořníky, vyzvala obě strany k deeskalaci situace.
"Teď jsme se dozvěděli, že lodě mohou opět proplouvat, to je dobrá zpráva," podotkl český ministr. Kyjev oznámil, že Rusko částečně uvolnilo Kerčský průliv pro navigaci ukrajinských lodí do přístavů Berďansk a Mariupol v Azovském moři. Ukrajinská strana očekává v příštích dnech plné obnovení plavby.
Ruská strana však stále nepropustila ukrajinské lodě i námořníky zadržené v oblasti po incidentu z konce listopadu. Ruská vojenská plavidla tehdy za použití zbraní zadržela v průlivu tři ukrajinské lodě i s posádkami. Úterní ministerské jednání začíná právě schůzkou s ministry zahraničí Ukrajiny a také Gruzie.
Vztahů s Ruskem se týká i druhé klíčové téma jednacího dne. Aliance, jak připomněl i její generální tajemník Jens Stoltenberg, žádá, aby Rusko prokázalo, že v plném rozsahu plní podmínky smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).
Aliance opakovaně poukazuje na to, že nový ruský raketový systém označovaný jako Novator 9M729 bezprostředně ohrožuje evropské země, které se mohou stát terčem s minimálním nebo vůbec žádným časem na varování.
Dohodu plní jen jedna strana
Moskva tvrdí, že systém pod dohodu INF nespadá. Smlouva mezi USA a tehdejším Sovětským svazem z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů.
Spojené státy a NATO jsou přesvědčeny, že nový systém do ní patří. USA přitom už veřejně hovoří o možnosti smlouvu vypovědět. Je možné, že záměry prezidenta Donalda Trumpa aliančním ministrům přiblíží jejich americký kolega Mike Pompeo.
Český ministr Petříček podotkl, že Praha argumenty Washingtonu chápe. "Není možné, aby se závazky smlouvy řídila jen jedna ze smluvních stran," podotkl. V této chvíli však podle něj nejspíš ještě existuje prostor k jednání. "Pro Evropu je smlouva INF významný pilíř našeho bezpečnostního uspořádání a rádi bychom měli mezinárodní režim, který znemožňuje šíření tohoto typu zbraní," poznamenal.
Pro Petříčka je úterní a středeční schůzka v ministerské funkci prvním setkáním v rámci Severoatlantické aliance.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.