Smrt novináře
Petříček: Podporujeme společné prohlášení Evropské unie
22.10.2018 11:18 Aktualizováno 22.10. 12:32
Česká diplomacie věnuje soustředěnou pozornost odhalením v případu vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitteru uvedl, že Evropská unie musí reagovat jasně a jedním hlasem. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK sdělila, že platí prohlášení unijních zemí, které resort sdílí. Petříček pravděpodobně ve středu přijme velvyslance Saúdské Arábie a bude s ním probírat i toto téma, dodala Lagronová.
Petříček v sobotu na twitteru uvedl, že diplomacie věnuje odhalením v Chášukdžího případu soustředěnou pozornost. "Na toto musí EU reagovat jasně a jedním hlasem. Plně podporujeme společné prohlášení osmadvaceti členských států," uvedl čerstvě jmenovaný ministr.
Šokujícím odhalením v případu Chášukdžího věnujeme soustředěnou pozornost. Na toto musí #EU reagovat jasně a jedním hlasem. Plně podporujeme společné prohlášení osmadvaceti členských státu, které se již připravuje.
- Tomáš Petříček (@TPetricek) October 20, 2018
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová označila Chášukdžího smrt za "krajně pobuřující". Evropská unie podle ní "trvá na zevrubném, důvěryhodném a transparentním vyšetřování, které odhalí všechny okolnosti novinářovy smrti. EU žádá, aby se pachatelé ze svého činu plně zodpovídali".
Česko podle Lagronové nyní čeká na výsledky vyšetřování. "Jsme nicméně v této věci připraveni k případnému dalšímu jednání o koordinovaném postupu spolu se zeměmi EU. Ministr Petříček pravděpodobně ve středu přijme na MZV velvyslance Saúdské Arábie v ČR a budou logicky probírat i toto téma," sdělila ČTK Lagronová.
Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do Saúdské Arábie, dokud nebude případ vyjasněn. Ministr hospodářství Peter Altmaier uvedl, že i další členské státy Evropské unie by měly kvůli vraždě Chášukdžího pozastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie.
Z výroční zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu a ručních zbraní pro civilní použití v ČR, kterou každoročně vypracovává ministerstvo průmyslu a obchodu, vyplývá, že uskutečněný vývoz vojenského materiálu z Česka do Saúdské Arábie činil v loňském roce asi 28,3 milionu eur (asi 732,3 milionu korun), meziroční nárůst byl zhruba dvojnásobný.
V Rijádu v úterý začne investiční fórum, které se mnoho jednotlivců a organizací kvůli Chášukdžímu rozhodlo bojkotovat. Podle agentury Reuters se snaží němečtí politici přimět k bojkotu i generálního ředitele firmy Siemens Joea Kaesera. Ministerstvo průmyslu a obchodu i Svaz průmyslu a dopravy ČTK sdělily, že se nikdo z ČR na fórum nechystá ani nechystal.
Rijád v sobotu s dvoutýdenním zpožděním přiznal, že Chášukdží byl na saúdském konzulátu v tureckém Istanbulu zabit po hádce se skupinou lidí, s nimiž se sešel. Tělo mrtvého prý převzal anonymní "spolupracovník".
Chášukdží, který se netajil kritikou saúdské monarchie, byl nezvěstný od 2. října. Toho dne vstoupil do budovy konzulátu, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Ankara postupně předkládala důkazy pro svá tvrzení, že novinář byl na konzulátu zavražděn. Kvůli nim byl Rijád pod stále silnějším mezinárodním tlakem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.