Republikový výbor Pirátů dnes rozhodl, že strana navýší úvazky a platy krajským koordinátorům. Chtějí také dávat peníze svým poslancům na analýzy, současné náhrady na asistenty a analýzy nejsou podle výboru v případě nutné rady například od ústavního právníka dostatečné. Po jednání výboru to řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Republikový výbor podle něj rozhoduje hlavně o stranickém rozpočtu, Piráti by měli dostat za výsledky voleb na příspěvcích od státu do roku 2021 skoro 174 milionů korun.
Anketa:
Jste spokojení s tím, jak dopadly volby v Česku?
- Ano, jistě. 33%
- Určitě ne. 33%
- Vůbec mě to nezajímá. 33%
"My se především snažíme, abychom se jako strana opírali o lidi a příznivce. Chceme vytvořit zázemí poslancům, aby mohli pracovat efektivněji," řekl Ferjenčík. Podle něj budou kraje z příspěvků na mandát poslancům posílat peníze, aby si mohli zaplatit analýzy, pokud jde o tvorbu zákonů nebo před hlasováním o nich. "Rozhodně to nebude tak, že bychom si vzali 170 milionů a 90 milionů si nechali na další volby za čtyři roky. Chceme vybudovat organizaci a stranu, která bude mít několik tisíc členů," dodal poslanec.
Republikový výbor také jednal o tom, že členové strany budou mít nárok na část stranických peněz, aby mohli podpořit své konkrétní projekty. " V rámci strany jsou to věci typu, že ve své čtvrti vydají volební noviny a rozdají je do všech stránek nebo že uspořádají dětský den, že přispějeme na úklidovou akci," vysvětlil.
V neděli bude jednat poslanecký klub Pirátů, rozhodnout by mohl, koho podpoří ve volbě na předsedu Poslanecké sněmovny nebo koho bude chtít mít strana jako svého místopředsedu v dolní parlamentní komoře.
Do strany, která má zhruba 500 členů, se nyní hlásí víc než dvojnásobek současných straníků. Strana nevyhlásila stop stav na přibírání nováčků, vyzvala ale krajské organizace k obezřetnosti.