Pithart: Zemanův výrok o Nejvyšším soudu je děsuplný

Domácí
25. 8. 2013 13:13
Petr Pithart.
Petr Pithart.

Z Česka se může stát poloprezidentská republika. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl bývalý předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), jenž hlavu státu kritizoval i kvůli výrokům na adresu Nejvyššího soudu. Jsou podle něj děsuplné.

Anketa:

Jak hodnotíte dosavadní výkon a rétoriku Miloše Zemana ve funkci prezidenta ČR?

Pithartovi, rovněž ústavnímu právníkovi, se nelíbí přímá volba prezidenta jako taková, neboť je, jak podotkl, v Ústavě ČR cizorodým prvkem: "Učinili jsme prezidenta neodvolatelným panovníkem." Zároveň se Pithart tvrdě opřel do Zemana kvůli jeho výrokům směřovaným k Nejvyššímu soudu.

Zeman tento týden uvedl, že "ztratil důvěru v Nejvyšší soud" a jeho představitele v souvislosti s verdiktem, který zastavil stíhání tří exposlanců ODS (Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře - pozn. red.). "Je to děsuplný výrok," míní Pithart s tím, že hlava státu nemá vůbec jasno v přístupu k soudní moci; stejně jako jeho předchůdce ve funkci Václav Klaus.

"To je katastrofální výrok a tady bych řekl, že se nám vyjevuje, v čem podstatném se bývalý prezident Klaus a současný prezident shodují. Naprosto nemají jasno v otázce soudní moci. Jsou prostě zklamáni a rozčileni z toho, když nerozhoduje tak, jak oni si přejí," uvedl Pithart. Má za to, že podle Zemanovy představy předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová opomněla instruovat příslušný soudní senát, jak má rozhodnout. Také podle Brožové Zeman nerespektuje nezávislost soudního rozhodování.

Kritikou nešetří ani Kalousek

Prezident Miloš Zeman.Zeman oznámil ztrátu své důvěry v Nejvyšší soud tuto středu v Senátu v souvislosti s neúspěšnou kandidaturou předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka na ústavního soudce.

Pithart v té souvislosti zmínil i putinovské Rusko, kde je postavení hlavy státu mimořádně silné. Obdobně se přitom vyjádřil v rozhovoru pro časopis TÝDEN i exministr financí Miroslav Kalousek (TO9 09): "Řada z nás si už v prezidentských volbách uvědomovala, že volíme i symboly systému, v němž chceme žít. Zda to bude systém parlamentní liberální demokracie západoevropského typu, anebo autokratický systém, který se zhlédl v putinovském režimu. V tomto duchu to opravdu bude i téma voleb do Poslanecké sněmovny."

Hradní kancléř Vratislav Mynář. Bývalý šéf SPOZ chce za Zemanovce kandidovat do sněmovny."SPOZ posiluje pravici"

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zase sdělil v rakouském nedělníku Presse am Sonntag, že Zeman ztratil v důsledku mnohaleté konzumace alkoholu morální zábrany a jde mu jen o osobní moc. Kritika hlavy státu se tak o tomto víkendu stupňuje.

Naštěstí Zeman podle Pitharta nemá zatím většinu v parlamentu a Strana práv občanů Zemanovci, jejímž je čestným předsedou, se nestane silnou prezidentskou stranou. "Nemyslím si, že budou mít (Zemanovci) velký úspěch ve volbách," uvedl Pithart, podle něhož výroky představitelů SPOZ nyní spíše posilují pravici.

Před novými uskupeními i zemanovci varovali v pořadu ČT také místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek i předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). "Ta nová uskupení jsou prostě obrovské riziko. Jsou naprosto nevyzpytatelná a představa, že by se měly stát součástí vlády - pro mě je to hrozivé po tom, co jsem zažil s Věcmi veřejnými," uvedl Zaorálek, který SPOZ přejmenoval na "Sdružení ochránců Miloše Zemana".

Autor: Marek Přibil, - map - Foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ