Velká Topolánkova prohra: co znamená?
18.10.2008 23:33 Analýza Aktualizováno 18.10. 23:42
Stačily dva roky vlády Mirka Topolánka a Česko zoranžovělo. Občanští demokraté přišli o dvanáct hejtmanů, všech třináct krajů ovládla ČSSD. Kdo za to může? A co čeká Topolánkův kabinet?
Pro Mirka Topolánka je to premiéra. Ještě nikdy neprohrál žádné volby, natož krajské a senátní. První volební neúspěch může být zároveň jeho poslední, blíží se totiž kongres občanských demokratů a Topolánek by nemusel obhájit své místo. Jeho hlavní rival Pavel Bém začal krátce po vyhlášení výsledků vyzývat vedení k odpovědnosti a stavět se na stranu poražených hejtmanů. "Tyto volby jsou projevem nedůvěry k centrální ODS a zrcadlem neschopnosti ODS vysvětlit reformní kroky," řekl Bém po vyhlášení konečných výsledků. "Vedení ODS by na kongresu mělo nabídnout své posty," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Je to obrovský průšvih, říká hejtman Tošenovský z ODS
Výsledky voleb jsou pro ODS tragické. Všech třináct hejtmanů si bude muset hledat novou práci. V horní komoře může ODS přijít o většinu, když neobhájí alespoň devět senátorských křesel. Do druhého kola postoupilo dvacet kandidátů, devatenáct z nich se utká se sociálním demokratem.
ČTĚTE TAKÉ: Oranžová mise splněna. ČSSD může vládnout s komunisty
Porážka pravice je o to bolestivější, že si ODS zvykla na roli vítěze v krajských volbách. Ještě nikdy v nich totiž neprohrála. Nejsilnější pravicová strana vždy těžila z toho, že v regionech nabízela atraktivnější kandidáty, než jakými disponovala konkurence. Do karet hrála ODS vždy i nízká volební účast, která dávala větší váhu uvědomělým pravicovým voličům. Nyní se však ukazuje, že trik spočíval i v něčem jiném. Volby do krajů se až dosud odehrávaly v kritických dobách vlády sociální demokracie.
Za Zemana a Grosse
Když zvítězila "ódéeska" poprvé v roce 2000, byl premiérem zrovna Miloš Zeman a doznívala akce Olovo. Podruhé se hejtmani měnili za vlády Stanislava Grosse. Obojí volby předčily veškerá očekávání občanských demokratů. To se stalo i tentokrát - ovšem v negativním slova smyslu. "Je to daň za vládnutí," reagoval na výsledky Topolánek.
Do jaké míry se voliči nechali ovlivnit aférami, které v posledních týdnech upozornily na některé praktiky uvnitř ODS, se dá stěží odhadnout. Obě nejsilnější strany totiž prožívaly před volbami těžké období. Topolánek kvůli Moravovi a Tlustému, Paroubek zas kvůli příteli Bohumíru Ďuričkovi, který zabil jiného jeho přítele Václava Kočku juniora. Tato aféra voličům ČSSD zjevně nevadila.
V Jihomoravském kraji se však nechuť ke zkorumpovaným politikům přece jen projevila. Na hejtmana za ODS tu kandidoval Milan Venclík spojený s nedávnou úplatkářskou aférou. Nedávno se na veřejnosti objevily nahrávky, na kterých vypráví šéf brněnské stavební firmy otevřeně o tom, jak stavaři nosí Venclíkovi "desátky".
Neumíme prodat reformy
Volební fiasko občanských demokratů se ale dá vykládat i jinak. Česko je tradičně spíše levicová země a šance, kterou dostal Mirek Topolánek před dvěma lety, byla v místních poměrech výjimečná. Často arogantní premiér nedokázal voliče dostatečně nadchnout pro své reformní kroky, jako byly například poplatky ve zdravotnictví.
O neschopnosti prodat reformy se nyní v ODS začne nejspíš otevřeně mluvit. Kromě primátora Béma se o tom zmínil například i předseda Senátu Přemysl Sobotka. "Neumíme to zkrátka lidem prodat," řekl.
VOLEBNÍ ON-LINE SI PŘEČTĚTE ZDE.
Právě na odpor k třicetikorunovému poplatku u lékaře vsadil předvolební tým Jiřího Paroubka. Stačí se přitom podívat do tradičně pravicového královéhradeckého kraje a je jasné, že rétorika "vše zadarmo" sociálním demokratům vyšla. V Hradci se o senátorské křeslo utkali dva primáři: Leoš Heger a Vladimír Dryml. Zatímco první z nich ve městě žije, řídí fakultní nemocnici a pracuje v městském zastupitelstvu, ten druhý si sem odskočil z osmdesát kilometrů vzdáleného Vrchlabí, za to se správným heslem: pryč s poplatky u lékaře.
ČTĚTE TAKÉ: Jak slaví vítězná ČSSD? Decentně
Lidový dům včera bobtnal spokojeností, na Jánském vršku naopak panovalo tiché napětí. "Všichni jsme v emocích a jsme malinko mimo mísu," popisoval atmosféru šéf Senátu Sobotka. Zatímco Topolánek sváděl prohru na hejtmany, kteří si nenechali vnutit centralizovanou kampaň a propagovali se sami, zbytek vedení se snažil si rozzlobené lídry krajů naklonit.
ČTĚTE TAKÉ: Není to úspěch, ale ani propadák, uklidňuje Čunek
Právě končící šéfové krajských úřadů mohou totiž rozhodnout o budoucnosti ODS a tudíž i celého Topolánkova kabinetu. Lidé kolem premiéra se obávají, že se proti nim mohou hejtmané semknout a přesvědčit delegáty, aby se postavili na prosincovém kongresu proti Topolánkovu vedení. Zároveň se však uklidňují, že krajští šéfové nejsou dostatečně silní a v ODS nakonec převáží mínění, že teď není ta vhodná doba pro radikální změnu.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD může ve všech krajích vládnout s komunisty
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.