Poslancům se nelíbí záchodky v čekárnách a ve vlacích
11.03.2010 20:45 Původní zpráva
České dráhy se opět přetřásaly v Poslanecké sněmovně. Sociálnědemokratickým poslancům se nelíbí neutěšený stav čekáren, toalet a kupé ve vlacích. Proto si postěžovali předsedovi vlády Janu Fischerovi a ministru dopravy Gustavu Slamečkovi. Pavlu Němcovi vadí zavřené toalety a čekárny, které nemohou cestující využívat. Ivan Ohlídal zase ve vlaku mrzne.
Poslanec Němec upozornil na nepohodlí, kterému jsou cestující čekající na své spoje vystaveni: "Čekárny na vlakových nádražích jsou zavřené, lidé mrznou, a kdo může, skočí na toaletu do křoví. Kdo nemůže skočit, tak to opravdu nevím, co vlastně udělá."
ČTĚTE TAKÉ: Nádraží Holešovice: cesta o dvacet let zpět
Poslanec poukázal na to, že do sociálního zázemí na nádražích se investovaly nemalé částky, přesto "občané mrznou na peroně". České dráhy přitom mají na rok 2010 k dispozici čtvrt miliardy korun na reklamu. "Je toto normální?," dožadoval se Němec premiérova názoru. Poslanci se nelíbí, že čekárny jsou zavřené "v celé zemi už od odpoledních hodin. A že nejvíce mrzne právě večer a v noci, je snad jasné".
Němec hned nabídl i řešení a navrhl, aby se čekárny zprovoznily z části peněz určených na reklamu: "Ti lidé, kteří si potřebují odskočit, tak si prostě potřebují odskočit. Billboardy je vůbec nezajímají."
PSALI JSME: OBRAZEM: Florenc má novou odbavovací halu
OBRAZEM: hlavní nádraží se snaží o přívětivou tvář
Na České dráhy (ČD) si stěžoval i Ivan Ohlídal. "WC ve vlakových soupravách není možné kvůli jejich stavu navštívit, okna se nedovírají, takže když prší, dovnitř teče. V zimě to je ještě horší, navíc se v kupé netopí, a tak je uvnitř stejná zima jako venku," žaloval ve sněmovně poslanec.
K vystoupení přiměla Ohlídala osobní zkušenost z pondělního rána, kdy cestoval do Brna. V kupé byla podle poslance v šest hodin ráno stejná zima jako za okny.
Podle Ohlídala může za neuspokojivý stav vlakových souprav špatná práce železničářů a generální ředitel ČD Petr Žaluda "a další, kteří berou za svoji velmi špatnou práci horentní platy". Vyzval proto ministra dopravy Gustava Slamečku, aby v Českých drahách zjednal pořádek. Jeho interpelace však vyzněla poněkud do prázdna. Slamečka totiž nebyl přítomen.
Foto: ČTK, fotoarchiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.