<span>Politický ping-pong.</span> Takový je návrat Čunka

Domácí
3. 3. 2008 21:45
Jiří Čunek
Jiří Čunek

Jiří ČunekPostavit se jasně k návratu Jiřího Čunka do vlády se nikomu nechce. Premiér rozhodnutí nejprve přehrál na zelené, ti se zase vymlouvají na Karla Schwarzenberga. Po zasedání širšího vedení ODS Mirek Topolánek před novináři radši utekl. Den předtím přitom v televizi prohlásil, že Čunkův comeback je otázkou nejbližších dní.

Mirek Topolánek v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že Jiří Čunek by se do vlády možná mohl vrátit tento týden. Předseda lidovců neměl ale o premiérově rozhodnutí žádné informace. "On mi kvůli tomu nevolal, po jeho sobotním návratu z USA jsem s ním nemluvil," odpověděl Čunek serveru TÝDEN.CZ.

"Čunkovské drama" pokračovalo v pondělí, kdy odpoledne zasedala v Praze výkonná rada ODS. Když dvouhodinová schůzka širšího vedení občanských demokratů skončila, Mirek Topolánek proklouzl postranním východem, nasednul do služebního audi a rychle odjel. Údajně jej čekala schůzka, roli ale nepochybně hrálo i to, že se chtěl vyhnout novinářům. Ti se chtěli premiéra zeptat na jediné - jak to bude s návratem Jiřího Čunka do vlády.

DÁLE ČTĚTE: Čunek ve vládě? Možná už příští týden

Vybraní funkcionáři ODS, kteří poté vystoupili na tiskové konferenci, nebyli o moc sdílnější než prchající Topolánek. "Tohle byla výkonná rada ODS, nikoli KDU-ČSL. Jinými slovy jsme se o Čunkovi nebavili," prohlásil europoslanec Jan Zahradil. Ministr vnitra Ivan Langer ještě doplnil: "Je plně v kompetenci koaliční strany, aby si nominovala do vlády, koho chce. Oni za to ponesou politickou odpovědnost."

Co s ním?

Mirek TopolánekPrávě Langerovo přehrání "problému Čunek" na lidovce dobře dokumentuje, jak si vrcholní koaliční představitelé nevědí s kontroverzní postavou rady. KDU-ČSL je totiž přesvědčena, že udělala maximum pro, to aby její šéf seděl ve Strakově akademii, vládním sídle. "Je to výhradně na premiérovi a prezidentovi," zopakoval pro server TÝDEN.CZ Čunek.

Jenže Topolánek ještě minulý týden hovořil o tom, že se křesťanští demokraté musí nejprve domluvit se zelenými. V nedělních Otázkách Václava Moravce pak sice naznačil, že by se Čunek mohl vrátit do kabinetu ještě tento týden, ale zcela přesvědčivá slova to nebyla. Podobně "jistě" to vypadalo už před první prezidentskou volbou.

"Pokud se Jiří Čunek opravdu vrátí, této vládě to rozhodně neprospěje, na druhou stranu se nedá očekávat, že by její poškozené renomé ještě nějak zásadně kleslo," míní sociolog z Centra pro výzkum veřejného mínění Daniel Kunštát.

Zelené dilema

Až dosud se zdálo, že hlavní brzdou Čunkova comebacku je ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten v minulosti prohlásil, že pokud lidovecký předseda nepředloží veřejnosti usnesení státního zástupce, jímž zastavil jeho korupční kauzu, vládu opustí. Schwarzenberg je momentálně v nemocnici ve Švýcarsku, v úřadu nebude ještě několik týdnů. Je možné, že by jej Martin Bursík nakonec obětoval?

DÁLE ČTĚTE: Jiří Čunek: Jsem čistý a vracím se do vlády

Martin Bursík a Ondřej LiškaOdchod Bursíka ani Džamily Stehlíkové v případě návratu Čunka není pravděpodobný, otázkou zůstává postoj Ondřeje Lišky, který dříve anoncoval, že by jednal stejně jako Schwarzenberg. "Ptali jsme se ho na to na republikové radě a tam sice odpovídal vyhýbavě, ale vyznělo to tak, že by asi odešel. Ale jistý bych si tím nebyl," řekl jeden z dobře informovaných členů zelených.

Jenomže v Rádiu Impuls Liška karty odkryl docela. "Pokud se skutečně ukáže, že pan předseda Čunek a KDU-ČSL, potažmo pan premiér, nejsou schopni žádné sebereflexe, no tak potom je skutečně na místě odejít a já se toho nebojím," řekl. Na námitku moderátora, že Jiří Čunek považuje své majetkové záležitosti za objasněné, Liška uvedl: "Tak asi by to bylo vyjasněno ve chvíli, kdy bychom to říkali my, že je vše vyjasněno a my to neříkáme."

Pokud by opravdu Schwarzenberg trojkoaliční tým opustil, což nelze vyloučit ani vzhledem k jeho zdravotním potížím se srdcem, nabízí se otázka, kdo by jej nahradil. To jako obvykle otevírá prostor různým spekulacím. Kromě varianty, že zahraničí by po něm vedl Martin Bursík, se údajně objevila také jedna hodně překvapivá alternativa: Černínský palác by do své správy dostal europoslanec za německé zelené Milan Horáček, velmi blízký Bursíkův spolupracovník a poradce. "To se ale nesetkalo uvnitř strany s velkým úspěchem," naznačil bývalý člen širšího vedení zelených, který si nepřál být jmenován.

Pokud by nakonec zelení cukli a Čunka ve vládě tolerovali, zvýšili by tím svou cenu v koalici. Ačkoli by pravděpodobně ztratili část kreditu před veřejností, koaličním partnerům by mohli říkat, že se nakonec zachovali "státotvorně" a že by si za svůj postup něco zasloužili.

"Je otázkou, jak budou zásadoví. Ale myslím, že se nakonec nějak dohodnou. Ostatně s nadsázkou se dá říct, že z té vlády začali odcházet v momentě, kdy do ní vstoupili," komentoval situaci plzeňský politolog Lukáš Valeš.

Čunkovy aféry

Září 2006 - Jiří Čunek zveřejnil dopis od své bývalé sekretářky Marcely Urbanové, v němž jej obviňovala ze sexuálního obtěžování. Také si v textu stěžovala, že jí po odchodu z radnice komplikoval podnikání. Soud o rok později Urbanové doporučil, aby podala občanskoprávní žalobu.

Říjen 2006 - Jiří Čunek krátce před senátními volbami nechal z centra Vsetína vystěhovat desítky Romů, kteří bydleli v pavlačovém domě pro neplatiče nájemného. Část jich skončila na Jesenicku, část na okraji města v unimo buňkách. Romští aktivisté a ochránci lidských práv kvůli tomu podali na Čunka patnáct trestních oznámení, policie všechny odložila.

Listopad 2006 - Protikorupční policie začala prošetřovat podezření, že Čunek vzal v únoru 2002 půlmilionový úplatek od firmy H&B Real. Korunní svědkyní v kauze byla Marcela Urbanová, v oznámení se angažoval bývalý ministr spravedlnosti ODS Jiří Novák. Kauzu, která nakonec Čunka připravila o vládní post, zastavilo loni v zimě definitivně Nejvyšší státní zastupitelství.

Březen 2007 - Předseda KDU-ČSL na dotaz čtenáře deníku Blesk, zda dostanou peníze od státu i jiní lidé než Romové: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." Za svůj výrok se pak musel omluvit, opět čelil trestnímu oznámení kvůli rasové nesnášenlivosti.

Listopad 2007 - V České televizi se objevila reportáž, podle níž si Jiří Čunek ukládal v roce 1998 na účet miliony korun a současně pobíral sociální dávky. Lidovecký šéf velkou hotovost vysvětlil jako peníze, které získal od rodiny.

 

Foto: Petra Mášová, Reuters, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ