Politolog: Politici přenesli svou agresivitu mezi lidi
24.05.2009 10:30 Rozhovor
Nepřátelská atmosféra se ze sněmovny přelila do ulic. Šňůru volebních mítinků ČSSD provází v posledních týdnech vrhání vajec. Zdánlivě úsměvná věc však podle politologa Jana Bureše dokládá radikalizaci příznivců politických stran: agresivita politiků se přenesla na jejich voliče. "Příště by tak mohl někdo vytáhnout pistoli a střílet," myslí si.
Téměř všechny volební mítinky ČSSD zatím provázely vaječné útoky. A naposledy hackeři napadli webové stránky sociální demokracie. Proč napětí kolem volebních kampaní tak eskalovalo?
Je pravda, že to, co se děje kolem mítinků, je na naše poměry trochu ostřejší. Řekl bych, že je to dané tím, jak je v současné době česká politika založená. Ostrý konflikt dvou stran personalizovaný v Paroubkovi a Topolánkovi.
Ta rivalita ale není nová. Byla přece patrná i při volební kampani v roce 2006.
To ano, ale dnes je to boj o přežití. Je dost pravděpodobné, že lídr té strany, která prohraje volby, bude s největší pravděpodobností muset odejít z jejího čela. U expremiéra Topolánka je to větší jistota - pokud volby prohraje, straníci ho smetou. Paroubek by to možná ještě ustál, ale pochybuji o tom. V té straně je čtyřicet procent členů, kteří dodnes nejsou smířeni s tím, že stranu vede Paroubek.
A tento boj o přežití tedy diktuje tón volebních kampaní obou stran?
Ano, kampaně jsou hodně vyostřené. Hlavní argumenty sociální demokracie, které předvádí ať už na billboardech, nebo v různých inzerátech, je kritika politiky ODS. Čili není to představování vlastního programu a vizí, ale je to hodně založené na negaci toho předchozího období, kdy vládla ODS. Samozřejmě je to do jisté míry v pořádku, vymezovat se proti politickému rivalovi. Na druhou stranu se mi zdá, že v tuto chvíli je kampaň ČSSD založena příliš jednostranně, a to na kritice ODS. A obdobně se to má i s ODS, která přišla s heslem „řešení místo strašení", to je také taková strategie, která vykopává ostré příkopy mezi oběma politickými stranami.
Když se vrátíme k vajíčkovým incidentům. Jsou důsledkem vyostřené situace mezi politiky?
V politice se už docela dlouho projevuje slovní násilí, ta rétorická agresivita jednotlivých politiků je poměrně ostrá. A nenávist, kterou šíří politici mezi sebou, se přenáší i na širší veřejnost. Dřív tady byly jen takové umírněné náznaky, lidé si na auta lepili nálepky s přeškrtnutým Paroubkem, nyní je patrná větší agresivita a sahá k extrémnějším formám politického boje, tedy házení vajíček. To je něco nového. Ono se to sice může zdát jako prkotina, ale může to být závažné. Je to první projev násilí v kampani, to už není daleko k tomu, aby někdo vzal pistoli a začal střílet. V případě těch vajec je navíc důležitá otázka, zda je ta akce organizovaná a napojená na nějakou politickou skupinu.
Sociální demokraté viní z vajíčkové kampaně ODS. Ta to kategoricky popírá. Lze to číst tak, že z vajíček si strany udělají další zbraň v boji o voliče?
Ze strany Paroubka je to šikovná taktika. Spousta voličů ČSSD bude ráda věřit tomu, že za útoky stojí hlavní ideový oponent, aniž by pro to sociální demokraté museli hledat důkazy. Naposledy to ale nevyšlo, když se odhalilo, že ten, kdo házel vajíčka, byl syn sociálního demokrata z Plzně. Ukázalo se, že když ČSSD ukazuje na viníky, je to trochu plácání do vody.
Sociálním demokratům tedy incidenty spíše prospívají, nebo škodí?
Ono hodně záleží na tom, jak lídři na těch mítincích na vajíčka reagují. Pokud budou reagovat agresivně a útočně, budou tam někomu nadávat a urážet ho nebo házet vajíčka zpátky mezi lidi, jak tomu bylo v Písku, pak jim to může uškodit. Když incident naopak nějak zlehčí a ukážou, že umějí zvládnout krizovou situaci, může to nakonec té straně i pomoci.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.