Politolog: Topolánek <span>nepřežije</span> druhou polovinu roku

Domácí
21. 12. 2008 10:00
Šéf vlády Mirek Topolánek.
Šéf vlády Mirek Topolánek.

Topolánek prohrává bitvy a ztrácí hlasy.Topolánkova koalice zažila ve sněmovně černý pátek. Levicová opozice zrušila zdravotnické poplatky, navíc "sestřelila" prodloužení mandátu vojenských misí v cizině. "Vláda v podstatě už nemá většinu ve sněmovně, a je tedy menšinová. Může samozřejmě dovládnout, ale už neprotlačí žádné reformy a neschválí nic důležitého," říká politolog Jiří Pehe.

ČTĚTE TAKÉ: Opozice slaví. Ve sněmovně zrušila poplatky u lékaře

Jak byste popsal poslední dění ve sněmovně?
Nyní se hraje o gesta. Paroubek chce Topolánka skutečně dotlačit k nějaké dohodě o předčasných volbách a chce ukázat, že vláda je slabá a má ji v hrsti. Nemyslím si, že by to nakonec znamenalo, že sociální demokracie nepodpoří mise. Asi si dobře uvědomují, že je pak budou muset schválit. Šlo o symboliku.

ČTĚTE TAKÉ: Černý pátek menšinové vlády Mirka Topolánka

Je to dobrá taktika ČSSD?
Osobně si to ani moc nemyslím. Jiřímu Paroubkovi by se totiž mohlo stát, že pokud bude využívat současnou převahu, tak by se mu to mohlo začít vracet. Protože mnoho občanů si řekne, pokud se takto chová v opozici, když má převahu, bůh ví, jak se bude chovat, až bude u vlády.

Dá se Topolánkova situace označit jako Waterloo?
Mirek Topolánek utrpěl velkou porážku. Pokud však budeme mluvit ve válečné terminologii, jde o prohranou bitvu, ale zatím ještě ne o prohranou válku. Třeba poplatky u lékaře v podstatě Senát neschválí a vrátí je do sněmovny, kde nebude mít opozice jeho veto přehlasovat. Jedná se tak spíše o symbolickou porážku kabinetu. Ale i to je velmi důležité, protože to dokazuje, že Topolánek nemá většinu.

ČTĚTE TAKÉ: Paroubek: Dáme vládě toleranci. Když pak zmizí

David Rath také dosáhl svého.Myslíte si, že sociální demokracie nakonec kývne na prodloužení vojenských misí?
Měla by, jinak to bude mezinárodní ostuda.

Přijde opozice během předsednictví České republiky Evropské unie s návrhem vyslovit vládě nedůvěru?
Visí to ve vzduchu. V tomto okamžiku to ale není skutečným zájmem Jiřího Paroubka, protože by tak uvolnil politické pole Václavu Klausovi. Prezident by si mohl v podstatě dělat, co chce. Mohly by se vyplnit spekulace, které se delší dobu šířily, že by Václav Klaus v takovém případě mohl navrhnout úřednickou vládu. Dokonce by mohl zajít ještě dál a do čela vlády navrhnout Miloše Zemana. Tím by způsobil rozkol sociální demokracie. To si podle mě Paroubek dobře rozmyslí.

Kdyby přece jen taková situace nastala, uspěl by Paroubek?
Jiří Paroubek by Mirka Topolánka nejspíš porazil a sesadil pomocí rebelů v ODS a u zelených. Pokud to udělá, stane se tak ke konci českého předsednictví nebo v jeho druhé půlce, kdy nepůjde o tolik a bude schválena lisabonská smlouva. Pokud by to chtěl teď, hodně by riskoval.

Existuje nějaký jiný scénář?
Jeden se rýsuje. Vláda by mohla padnout i bez vyslovení nedůvěry, protože lidovci řekli, že odejdou z vlády, jestliže jejich poslanec Ludvík Hovorka nesloží mandát. Koalice je v současné době hodně rozkolísaná.

ČTĚTE TAKÉ: Prohra vlády. Plán armádních misí zatrhli poslanci

Jak se změní česká politická scéna během europředsednictví?
Bude to opravdu zajímavé. I kdybychom si představili, že se všechno Topolánkovi podaří ustát, že vzdá veškeré reformní kroky, že přistoupí na nějakou dohodu se sociální demokracií, tak po červnových volbách do evropského parlamentu vypukne další kolo paniky ODS. Protože nejsou žádné náznaky toho, že by se ODS mohla ze současných problémů vyhrabat. Opět jim hrozí drtivá porážka. Pokud místo současných dvanácti europoslanců občanské demokracie nastoupí do Bruselu dvanáct poslanců z ČSSD, vyvolá to tlak na další kongres ODS. Nepředpokládám, že Topolánek politicky přežije druhou polovinu roku.

Foto: Jan Schejbal, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ