Poslance vám vybereme. ODS škrtá preferenční hlasy
12.12.2009 10:00 Původní zpráva
Občanští demokraté pokračují v zápase o jisté pozice pro své vyvolené ve sněmovně. Poté, co před neuskutečněnými předčasnými volbami zakázali svým lidem osobní kampaně, se pokusí prosadit změnu zákona. Voličům by měl omezit výběr kandidátů už pro volby v příštím roce. ČSSD přitom chystá zcela opačný návrh.
Někteří poslanci ODS nově sepsali normu, která vrací pravidla před rok 2005. Voliči by podle ní měli možnost kroužkovat na kandidátkách do sněmovny pouze dva vybrané kandidáty. Zákon právě poslali do parlamentu.
ČTĚTE TAKÉ: Bém: Praha už nebude tak modrá jako dřív
Ať nás nepřeskočí ti slavní
Dnes mohou voliči zatrhnout čtyři. A jisté místo ve sněmovně by měl jen ten politik, který by získal sedm procent hlasů, dnes postačí pětiprocentní zisk.
"Je to jednoduchá matematika. Lidé volí politiky ze svých měst a kandidáti z krajských center a malých obcí nestojí na stejné startovací čáře. Zákon je znevýhodňuje," argumentuje navrhovatel Zdeněk Boháč (ODS).
Poslanec z padesátitisícového Přerova a trojka v Olomouckém kraji míní, že pro snížení počtu preferenčních hlasů je také kvůli posílení výběru ve stranách a vyřešilo by to populistické nasazování populárních herců, zpěváků či sportovců na kandidátky. Kromě Boháče zákon podepsalo dvaadvacet poslanců z předních míst moravských krajů kromě Ostravy, kde kandidují nové tváře.
ODS proti ČSSD
"To jsou veselé argumenty. Určitě se to neopírá o žádnou matematickou studii. Spíš mě překvapuje, že ODS dělá krok proti voličům," míní poslanec ČSSD Robin Böhnisch, který získal coby kandidát z dvoutisícové vesničky Mladé Buky na Královehradecku druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů sociální demokracie v kraji.
Podle současných pravidel se přitom ještě nevolilo. Novinku v roce 2005 navrhli tři sociálnědemokratičtí poslanci, jedním z nich byl právě Böhnisch. Zákon ale začal platit v listopadu 2006, tedy až po volbách do nynější sněmovny. Původní návrh měl přitom daleko větší ambice posílit roli voličů.
Jeho teze chtěly dokonce dát voličům možnost zakroužkovat až pět kandidátů a jistotu sněmovního křesla za zisk dvou procent hlasů.
Kuriózní je, že například poslanci Marku Bendovi (ODS), který kdysi navrhl novinku ČSSD zamítnout, by nyní návrat ke starým pravidlům mohl velmi zkomplikovat návrat do sněmovny. Na kandidátce pro neuskutečněné předčasné volby, která zůstává i pro nadcházející volby v příštím roce, je na nevolitelném místě. Podobně tak i další poslanci ODS. Ani on mezi těmi, kdo zákon podepsali, nefiguruje.
"Není to žádná oficiální akce. Vůbec jsem si nevšiml, že bychom něco takového projednávali ve straně. Bude to individuální akce některých, kteří jsou na volitelných místech a možná se obávají konkurence," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Benda, který pro změnu rozhodně ruku nezvedne.
"Je nešťastné měnit pravidla těsně před volbami. Tak či onak," dodal.
Politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého připomíná, že změna před třemi lety měla kromě posílení role voličů sjednotit pravidla pro parlamentní a krajské volby, a tím situaci voličům navíc zjednodušit. "Znevýhodnění kandidátů z menších obcí je lichý argument. Preferenční hlasy využívá dvacet procent voličů. Navíc v ODS platí, že právě její voliči je jen neradi udělují," míní politolog.
Foto: Tomáš Nosil, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.