Poslanci ODS Bartoš, Hasil, Raninec a sociální demokrat Ploc se rozhodli vysvětlit, proč jejich jména figurují na nedávno zveřejněných seznamech vojenské kontrarozvědky. Ve spolupráci s Archivem bezpečnostích složek zveřejnili své svazky.
"Celý můj spis včetně komentáře umístím na stránky Archivu bezpečnostních služeb," řekl Walter Bartoš. Chce tak předejít chybným interpretacím záznamu, na který média v minulých dnech upozornila. "V materiálech není jediný můj podpis," oznámil poslanec. "Objevení jména agenta, jenž na mě donášel, bylo pro mě větším šokem než to, že jsem se v pondělí objevil v médiích v souvislosti se svým záznamem ve svazku," dodal Bartoš.
Nejsem donašeč
Agent, který donášel na Waltera Bartoše: svobodník Ján Kubík |
"Sloužil se mnou u raketového vojska, byl ze slovenské Spišské Nové Vsi. Zcela normálně jsme se spolu bavili, hrával jsem mu na kytaru. Po skončení vojny už jsem se s ním neviděl a ani nebudu mít chuť ho nyní hledat. Pro mě ta kauza skončila," vzpomíná na svého donašeče poslanec Bartoš. |
V databázi nově zpřístupněných pomocných registračních protokolů se objevilo 140 tisíc jmen. Nejde přitom pouze o agenty a donašeče. Ve svazcích se podle pracovníků Archivu bezpečnostních složek objevují i dokumenty o osobách, které měla vojenská kontrarozvědka takzvaně rozpracované nebo o ně jevila zájem.
I proto se ihned po zveřejnění svých záznamů ze seznamu postupně ohradili všichni čtyři poslanci – Walter Bartoš, Tomáš Hasil a Juraj Raninec (všichni ODS) i sociální demokrat Pavel Ploc: Nikdy jsme s rozvědkou vědomě nespolupracovali. "Určovací žalobou budu chtít prokázat, že jsem vědomě nikdy nespolupracoval,“ dodal k celé věci Bartoš.
Rovněž Lidový dům brání svého poslance Ploce: nikdy nebyl vědomým spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky, nepodepsal žádný vázací akt, nikdy nedonášel. "Naprosto odmítám jakoukoli aktivní spolupráci s bývalou VKR. Můj svazek je důkazem, že předlistopadový komunistický režim se snažil získávat na svou stranu řadu lidí, ale u mne se jim to nepodařilo. Bohužel až způsob zveřejnění mého jména Archivem bezpečnostních složek se ze mne v očích veřejnosti pokouší udělat "estébaka", říká Ploc.
Podobně reagoval i šéf českých olympioniků Milan Jirásek, jehož jméno ve svazcích objevil on-line deník TÝDEN.CZ. "Nikdy jsem s nikým nespolupracoval, nikoho jsem neudával," uvedl v úterý Jirásek. Přišel také s verzí, jak se jeho jméno mohlo do seznamu dostat. "Můj celoživotní kamarád se mi totiž jednou omluvil, že na mě donášel."
Jedna z nejmocnějších jednotek komunistického aparátu využívala nejen zpravodajské metody, ale také konspirační byty a provokace. Doménou agentů se záhy stala i brutalita při výsleších a psychické či fyzické mučení podle sovětského vzoru.
Foto: ČTK