Poslance čeká poslední řádná schůze před parlamentními volbami. Na pořadu jednání mají navýšení mateřské, vládní protikorupční balíček, přímou volbu prezidenta i zákon o lobbingu. Podle místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se dají očekávat obstrukce.
Pouze jeden den by měli podle programu strávit poslanci ve sněmovních lavicích. Podle Zaorálka totiž strany neprojevily zájem na jejím pokračování v dalších dnech, a proto bude snadné schůzi zablokovat. "O možném prodloužení se ještě bude jednat, ale pokud k tomu nebude souhlas, žádná další jednání nebudou."
To podle Zaorálka zjednoduší situaci pro odpůrce návrhů převážně z dílny sociální demokracie. "Vetované zákony se projednají celkem rychle hned na začátku, ale v okamžiku, kdy se dostaneme k bodům od ČSSD, mohou si kluby začít vybírat pauzy a podobně. Mám podezření, že přijdou obstrukce," svěřil se on-line deníku TÝDEN.CZ Zaorálek.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna před volbami rozhodne o zvýšení mateřské
Sněmovna nestihne schválit mezinárodní smlouvy
Občanští demokraté svoji strategii na schůzi zatím tají. "O postupu budeme s kolegy jednat v úterý ráno," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, který zároveň za obstrukci označil protlačení "oranžových" bodů na program jednání a plán ČSSD vést předvolební kampaně na půdě Poslanecké sněmovny. ČSSD se k tomu rozhodla poté, co po sérii násilných incidentů zrušila mítinky s voliči. "Odmítáme zneužívání sněmovny ke kampani za peníze daňových poplatníků," uvedl Tluchoř na adresu sociální demokracie.
Na programu úterního jednání jsou dva zákony vetované prezidentem - navýšení příspěvku v mateřské na loňskou úroveň a zákon o emisních povolenkách. K prvnímu vetu prezident podotkl, že doba rodičovské dovolené je v České republice beztak "nadstandardně dlouhá" a že se změny (tj. snížení) nedotkly dalších benefitů pro rodiny - konkrétně porodného a daňových úlev. Také připomněl, že před snížením byl příspěvek "výrazně navýšen".
Obchodování s emisními povolenkami, do kterého se podle návrhu zákona měla zapojit i letecká doprava, Klaus odsoudil jako "časovanou minu pod celou naší ekonomikou." Uplatnění zákona by podle něj znamenalo mj. i zdražení letenek "a tím i snižování konkurenceschopnosti českých firem na mimoevropském trhu."
PSALI JSME: Klaus odmítá biopaliva, vetoval zákon o ochraně ovzduší
ČSSD chce protikorupční balíček. Před volbami
Poslanci budou také znovu diskutovat o zahrádkářském zákoně, který zamítl Senát. Zákon upravuje právní rámec zahrádkaření včetně dědění zahrádek v pronájmu a prohlašuje tento koníček za obecně prospěšnou činnost přispívající k ochraně životního prostředí a ke zdravému životnímu stylu.
Do třetího čtení půjde návrh zákona o obecně prospěšných společnostech, který vyvolal pozornost poté, co do něj poslanec Jiří Polanský (ODS) "propašoval" přílepek o jmenování soudců Nejvyššího soudu. V médiích se objevily spekulace, že si přílepek vyžádala ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová.
Poslední hlasování ve sněmovně má před sebou i takzvaný protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny a zákon o lobbingu. Poslanci ČSSD doufají, že se jim na poslední řádné schůzi před volbami podaří prosadit i změnu Ústavy, která by umožňovala přímou volbu prezidenta.
Na programu je dále zákon o české národní bance, o veřejných zakázkách a o podpoře sportu.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK, Robert Sedmík