Pospíšil se bratřil s ČSSD, kvůli trestnímu zákoníku
29.10.2008 14:30 Původní zpráva
Jako aprílový žert působí na první pohled rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila svolat společnou tiskovou konferenci občanských a sociálních demokratů. Netradiční krok se rozhodl udělat i přesto, že vztahy mezi dvěma nejsilnějšími stranami jsou po volbách nadmíru vypjaté. Vstřícné gesto má zvýšit šance trestního zákoníku na schválení sněmovnou.
Vedení obou stran si v uplynulých týdnech mezi sebou vyměňovalo ostré vzkazy. Vzájemné nevraživosti pak poslanci dali průchod, když se minulý týden šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek pokoušel už počtvrté v řadě vyhlásit vládě nedůvěru. Že je možné najít s opozicí společnou řeč, ukázal nyní šéf justice Jiří Pospíšil, který vyrazil s bílým praporem do tábora sociálních demokratů: na tiskovou konferenci k trestnímu zákoníku přizval kolegy z ČSSD.
ČTĚTE TAKÉ: Změny pro trestance: prodej věznic a alternativní tresty
Nový trestní zákoník a jeho citlivá místa
A ti jeho pozvání kvitovali. "Možná proto, že jsou nyní vztahy mezi vládními a opozičními stranami tak vyhrocené, chceme ukázat, že jsme schopni diskutovat věcně," vysvětlil poslanec Jeroným Tejc, proč se rozhodl vystoupit po boku ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.
"Chceme svou přítomností naznačit, že existují témata, nad kterými lze hovořit věcně, neideologicky," doplnil jej stranický kolega Stanislav Křeček. "Jsme si vědomi své odpovědnosti jako druhé největší strany ve sněmovně. My chceme, aby byl schválen takový trestní zákoník, který by se nemusel novelizovat hned po volbách."
Občanští a sociální demokraté proto uzavřeli dohodu: budou se snažit schválit trestní zákoník na právě probíhající schůzi Poslanecké sněmovny, tedy do konce října. "Předpokladem je, že poslanci nevznesou žádné kontroverzní návrhy, které by byly nepřijatelné pro tu či onu stranu," uvedl ministr Jiří Pospíšil, jehož úřad návrh zákonku předložil. "Já ručím za koaliční poslance."
Také vyslanci opozice se zaručili, že poslanci z jejich klubu nebudou zákoníku šance na schválení kazit. "My jsme všechny kontroverzní návrhy stáhli a žádné nové by od nás padnout neměly," dušuje se Tejc. Sám například nebude navrhovat, aby do zákona byl zapracován paragraf o usmrcení na žádost, tedy mírnější formu eutanazie.
Normu poslanci projednávají od začátku letošního února. Ústavně právní výbor v zákoníku provedl jen několik kosmetických úprav. "Zpřísnili jsme podmínky pro podmínečné propuštění z výkonu trestu, rovněž jsme zavedli lhůtu, odkdy je neplacení výživného trestný čin. Ta lhůta je čtyři měsíce," vypočítával namátkou změny zpravodaj trestního zákoníku Jiří Polanský (ODS). Kromě zmíněných úprav poslanci zavedli také nový trestný čin pronásledování neboli stalking.
Pokud návrh poslanci schválí ve druhém i třetím čtení, začne zákon platit od počátku příštího roku, účinnosti nabude od roku 2010. "Potřebujeme jeden rok na to, abychom soudce naučili nový zákoník," vysvětluje Pospíšil.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.