Češi ve volbách zcela přepsali politickou mapu. Přibylo voličů, kterým nezáleží na ideovém zakotvení, ale důležitý je pro ně silný vůdce. Shodují se na tom v komentářích české zpravodajské servery. Voliči prý ukázali, že jim nevadí kauzy předsedy vítězného hnutí ANO Andreje Babiše. ANO s tak silným mandátem asi bez problémů sestaví vládu. Za další vítěze voleb považují weby sněmovní nováčky Piráty i SPD Tomia Okamury. Propadla tradiční levice - ČSSD a komunisté. Ekonomický komentář webu E15 pak za hlavního poraženého označuje společnou evropskou měnu.
Hlavní komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold upozornil, že přestože bylo ANO ve vládě, povedlo se mu vytvořit dojem, že je tím správným novým nositelem změny. Komentátor iHNED.cz Petr Honzejk míní, že Babišovi se povedly dva eskamotérské kousky, které zřejmě vstoupí do dějin politického marketingu: "Dovedně si přivlastnil úspěchy vlády, jíž bylo jeho hnutí součástí, přičemž se paralelně dokázal prezentovat jako ten, kdo protestuje proti politickému establishmentu. To je zřejmě paradox desetiletí," uvedl.
Podle Lipolda byly volby do značné míry také referendem o Babišovi. Nakonec vyhrál, navzdory tomu že je v kauze dotací na Čapí hnízdo obviněn z trestného činu. Také Honzejk míní, že stíhání či podezření ze spolupráce s StB jsou Babišovým voličům lhostejné. U vyšetřování Čapího hnízda musí policie nyní o vydání Babiše i místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka znovu požádat novou sněmovnu. A podle Daniela Kaisera z Echo24 je pravděpodobné, že ta je teď, když už není potřeba dělat dojem na voliče, nevydá.
Rekordní náskok ANO podle komentátorů dává hnutí v povolebním vyjednávání prakticky volnou ruku. "I přes nynější silné řeči, které zaznívají z ostatních stran, si Andrej Babiš bude moci patrně v podstatě vybírat, s kým sestaví koalici. A když bude koaliční partner 'zlobit', bude ho zřejmě moci bez větších problémů prostě vyměnit za jiného," uvedl Honzejk. Nezdá se prý pravděpodobné, že by alespoň jedna či dvě formace nakonec neporušily slib, že se stíhaným Babišem do vlády nepůjdou.
Více než deset procent pro Piráty se dá považovat podle médií za překvapení. Strana podle Honzejka těžila z většího zájmu mladých, přetáhli i některé liberální voliče Zeleným a TOP 09. V případě SPD se Honzejk i Lipold shodují, že ostatní strany tak dlouho strašily migrací a Bruselem, až si Češi našli "jinačího sekáče", který chce islám zakázat, z EU vystoupit a zemi oplotit. "Rekordní úspěch extrémního populisty - dosud dostali nejvíc Sládkovi republikáni v roce 1996, osm procent - je nejhorší zprávou voleb," míní Lipold.
KSČM podle webů nedokázala zachytit trend doby a propadla se na nejhorší výsledek v polistopadové historii. Podle Lipolda se u ní dají čekat personální změny, stejně jako u ČSSD a TOP 09. Honzejk označuje výsledek ČSSD za debakl. "Jestli se sebou oranžoví rychle něco neudělají, může jejich barva z politického spektra republiky klidně úplně vymizet. Vzpamatovat se samozřejmě lze, jak předvedla ODS," dodal.
Lidovky.cz spekulují o podobě vládní koalice. ANO by mohlo vytvořit dvoukoalici s ODS, možností pro trojkoalici je více. Většinu by měla stávající vládní sestava ANO, ČSSD a lidovci, nová trojkoalice by mohla vzniknout i na půdorysu ANO, Piráti a TOP 09. "Jenže v takovém případě by ostatní lídři museli popřít svá aktuální prohlášení o vyloučené spolupráci s Babišem. Vzhledem k síle jejich závazku deklarovaného na kamery se to však v tuto chvíli jeví jako minimálně pravděpodobné," míní web.
Martin Fendrych z Aktuálně.cz uvedl, že pokud se nakonec spojí Babiš a Okamura, tuzemský volič si uvědomí, že svoboda nikdy není tak samozřejmá, aby se na ni dalo kašlat. "Polovina volících na svobodu jaksi nemyslí; asi se nedá říci, že ji nechtějí, to by bylo přehnané, oni ji berou jako danost, jako že vám doma teče ráno voda z kohoutku, o to se člověk prostě nestará. Svoboda letos ve volbách dostala tvrdě na frak," dodal.
Lukáš Kovanda z E15.cz se domnívá, že po volbách nelze očekávat přijetí eura před rokem 2025. Tedy pokud nezmění názor Babiš, který společnou evropskou měnu označil za "krachující podnik". Strany, které přijetí eura prosazovaly, tedy hlavně ČSSD a TOP 09, propadly. "V příštích dvou letech pak výsledek voleb ekonomický vývoj v zemi neovlivní, neboť hospodářskopolitická opatření se zpravidla v praxi neprojeví přes noc. Lze ovšem očekávat tlak na zefektivnění čerpání prostředků z fondů EU z běžícího programového období. Jejich efektivnější čerpání totiž pomůže tlumit nepříznivý dopad ekonomického útlumu, který ČR v příštích čtyřech letech pravděpodobně čeká," uvedl.