Mirek Topolánek jako by brzdil své snahy na obměnu vlády. Nabízené ministerské křeslo odmítl poražený středočeský hejtman Petr Bendl. Právě změny ve vládě mohly umírnit vnitrostranickou opozici, která premiéra kritizuje kvůli prohraným krajským volbám.
Mirek Topolánek dnes vysvětloval, jak to bylo s ministerskou nabídkou pro Petra Bendla. Ten včera rozhlásil, že dostal od premiéra pozvání do vlády, které ale odmítl. Bendlovi měl ministerský post nabídnout už před rokem a po volbách mu svůj slib připomněl. Premiér nezapírá, nabídka Bendlovi ale byla pouze obecná, nikdy spolu nejednali o konkrétním resortu. Podle Topolánka je chybou, že Bendl o nekonkrétní nabídce mluvil. "Pokud se s někým bavím nezávazně, nebudu to přece zveřejňovat," vysvětloval premiér.
ČTĚTE TAKÉ: Bendl Topolánkovu nabídku být ministrem odmítl
Změní se tedy Topolánkova vláda? "Udělám to, jen pokud to prospěje vládnutí," řekl dnes premiér. Navíc připomíná, že bude nejdříve jednat s koaličními partnery, spekulovat o jménech je podle něj zatím zbytečné. Premiérova slova protvrzuje i šéf koaličních zelených Martin Bursík. Ten dnes potvrdil, že se brzy má sejít koaliční trojka, která má řešit koncepci vlády po prohraných volbách. "Možná dojde i na personální změny," připustil Bursík.
ČTĚTE TAKÉ: Tajná schůzka: Klaus - Tošenovský - Bém - Bendl
Je jasné, že po neúspěšných volbách musí premiér udělat politické gesto. Rekonstrukce vlády a dosazení stranických oponentů do Strakovy akademie může zmenšit rozpory ve straně. Topolánek, pokud chce na prosincovém sjezdu strany obhájit předsednické, potažmo premiérské křeslo, musí uklidnit vnitrostranickou opozici. Proti němu stojí řada hejtmanů, viní jej z porážky v krajských volbách. Na jejich stranu se postavil i prezident Klaus. Premiérovi se prezidentská podpora jeho protivníků nelíbí, hlavě státu vytýká, že se příliš angažuje v dění v ODS. "Mám pocit, že je více aktivistický, než sliboval. Role nadstranického prezidenta mu slušela lépe," řekl dnes Topolánek.
Foto: ČTK, Jan Zatorsky