Dohoda politiků o protikrizovém balíčku se - zdá se - zadrhla. A to především vinou levice. ČSSD předvedla další názorový přemet, když si ke středeční verzi Janotova návrhu začala diktovat nové podmínky. Změny si chtějí prosadit i komunisti. Start poslanecké schůze se kvůli tomu posunul téměř o dvě hodiny. Ani horečnatá jednání lídrů stran s premiérem Janem Fischerem však nevedla k jasnému závěru. Politici odhadují, že o osudu balíčku se rozhodne až zítra.
Tak rozčileného Jana Fischera sněmovní kuloáry snad ještě nezažily. Když se premiér dozvěděl, že jednotlivé strany přišly na jednání s novými návrhy nad rámec středeční dohody, vystoupil před poslance s razantním projevem.
JEDNÁNÍ VE SNĚMOVNĚ JSME SLEDOVALI ON-LINE, ČTĚTE ZDE
"Způsob, jakým naše země hospodaří, se bude muset změnit," načal Fischer svoji řeč. Zmínil se v ní mimo jiné, že jeho kabinet bude muset vystoupit z čistě úřednického mandátu. "Nečinnost vlády by jinak znamenala riziko maďarského scénáře. Pokud se rozhodnete vládní návrhy odmítnout nebo je výrazně pozměníte, bude to pro mě znamenat, že vláda již nemá důvěru," pohrozil Fischer.
Salto od ČSSD
Čáru přes navrhovanou podobu rozpočtového balíčku udělali hned dopoledne sociální demokraté. Ačkoliv se předseda Jiří Paroubek ještě ve středu chlubil, že dohoda je na cestě, ve čtvrtek všechny dosavadní úmluvy smetl ze stolu.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek po jednání lídrů: Janotův balíček projde
ČSSD opakuje: Úsporný balíček se musí změnit
Na jednání, které předcházelo začátku schůze, Paroubek znovu vystupňoval své požadavky: zmínil mimo jiné, že jeho partaj trvá na tom, aby balíček neobsahoval krácení podpor v nezaměstananosti či omezení přídavků na děti.
"Je třeba utahovat opasek státu, ne občanům," hřímal šéf sociálních demokratů.
Kvůli jeho názorovému přemetu se start schůze zpozdil o takřka dvě hodiny. Ani horečnatá jednání lídrů stran na poslední chvíli však nevedla k dohodě. Politici se proto obávají, že diskuze nad finální verzí "krabičky poslední záchrany", jak návrh označil premiér Fischer, se potáhne až do pátku.
Schůzi sněmovny si nenechal ujít ani bývalý předseda vlády a šéf ODS Mirek Topolánek. Ten se sice v půlce září vzdal poslaneckého mandátu, jednání poslanců však nyní sledoval z galerie pro hosty.
Foto: Karel Šanda